Ana Sayfa / KREDİLER / 20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Nasıl Kullanılır? Ne Kadar Peşinat Gerekli?

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Nasıl Kullanılır? Ne Kadar Peşinat Gerekli?

Her insanın en büyük hayallerinden bir tanesi kendisine ait kafasını sokabileceği bir evdir. Kirada yaşamak çoğu zaman sıkıntılı bir süreç olmasıyla bilinir ve gerçekten de öyledir. Kiraların evin ya da muhitin en ufak özelliğine göre değişebilmesi, ev sahibinin kafasına göre yaptığı zamlar vs. büyük ölçüde kiracılar için büyük bir sıkıntıya sebep vermektedir. Bütün bunlardan kurtulmak ve kendi evine sahip olmak isteyenlerin hiç tereddütsüz başvurdukları olanaklardan en büyüğü de elbette banka kredileridir. Pek çok banka, insanları konut sahibi yapmak amacıyla konut kredisi hizmeti sunmaktadır. Bu kredileri ister 5 yılda isterseniz de 30 yılda ödemeniz mümkün. 20 Yıl Vadeli Konut Kredisi kullanarak, bir ölçüde eve verdiğiniz kirayla aslında bir ev sahibi olabilmeniz şimdiki bankacılık olanakları içinde hayli mümkün.

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Ne Demek?

Bankadan çekilen her türlü kredi (ev, bireysel, taşıt vb) bankaya belli bir zaman dilimi içerisinde geri ödenir. Bu ödeme zamanına ise ‘vade’ adı verilmektedir. Yani, bir bankadan 20 yıl vadeli konut kredisi çektiğiniz zaman, çektiğiniz tutarı faiziyle birlikte 20 yıl boyunca bankaya ödemeniz gerekmektedir. 20 yıl her ne kadar uzun bir süre gibi dursa da, maddi durumunuzun bu süre içinde daha da iyileştiğini göz önünde bulundurursak, kredinizin tamamını ya da büyük bir kısmını bir anda da kapatma olanağı çoğu banka tarafından müşterilerine verilmiş durumdadır.

20 Yıl Vadeli Konut Kredisinin Avantajları

Kendi evine sahip olmak isteyen her vatandaşın aklını çelen 20 yıl vadeli konut kredisi, aslında beraberinde pek çok avantaj da getiriyor. Örneğin, bu çektiğiniz krediyle aldığınız evinizi kiraya vererek o evin kendi kendisini ödemesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle hem bir eviniz olmuş olacak hem de ekstra bir gider de cebinizden çıkmamış olacaktır.

20 yıl vadeli konut kredisi için kanunlarca belirlenen peşinat oranı ise yüzde 5 gibi bir seviyede tutuluyor. Kalan yüzde 15’lik kısım ise ev tesliminde talep ediliyor. Ayrıca vadenin uzaması demek faizlerin de düşmesi anlamına geliyor. Yani, ne kadar uzun süreli bir konut kredisi çekerseniz, bankaya totalde faizle birlikte ödeyeceğiniz miktar da azalmış oluyor.

- Bir önceki yazımız olan En Uygun Eğitim Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde 2018 En Uygun Eğitim Kredisi ve Eğitim Kredisi Alma Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir