Ana Sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / 2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Zaman Alınacak?

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Zaman Alınacak?

2022 Engelli Maaşı Artık Aylık Olarak Verilecek!

2022 Engelli maaşı aylık olarak verilecek şeklinde söylentileri büyük ihtimalle duydunuz ve yazımıza eriştiniz. Kurumlar tarafından alınan yüksek karara göre daha verimli olması sebebiyle engelli vatandaşlara sağlanan 2022 sayılı kanun dahilinde yer alan engelli para yardımı artık aylık olarak ödenecek. Bu yardım kapsamında yer alan ve aylık maaş almaya başlayan engelliler, haklarının yendiğini iddia etseler bile dönemsel açıklamalar yapılarak kamunun nabzı tutuluyor. Engellilere önceden 3 aylık 2022 maaşı adı altında verilen bu para son düzenleme ile birlikte aylık periyotlara bölündü. Aylık olarak verilen bu para engel durumuna göre değişkenlik gösterecek. Eskiden 3 aylık verilen paranın “üçte biri” her ay olacak şekilde verilecek. Yani önceden 3 ayda bir alınan miktar her ay verilmeyecek. Bu noktada birçok farklı fikir ayrılıkları gündeme geldiği için yapılan açıklamaları bir kez de bizler dile getirmek istedik.

Engelli Aylık Ne Kadar Maaş Alacak?

Engelli maaşı aylık kaç TL sorusunu soranlar için yönetmelik bünyesinde yer alan bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kişilere Devlet tarafından yani Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen hastanelerden heyet kararıyla verilen engelli raporunda bulunan yüzdelik orana göre maaş tahsil edilecektir. Engelli raporunuzda bulunan yüzdelik dilime bakarak aşşağıdaki maddelere göre aylık ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz.

  • %40 ile %69 arasında olan engelliler 430 TL alacaklar.
  • %70 ile üzerinde engelli konumunda olanlar ise 650 TL alacaklar.

Bu rakamlar yıl başı itibariyle güncelliklerini yitirebilmektedir. Bu maaşa zam yapılması durumunda sitemizdeki yazıları takip ederek, en güncel 2022 maaşından haberdar olabilirsiniz.

2022 Maaşı Yattı Mı Sorgulama!

2022 maaşı sorgulama işlemi için E-Devlet hizmetlerini kullanmanız yeterlidir. Bu hizmetleri kullanırken sosyal yardımlaşma menüsü altında bu maaşın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. E-Devlet şifresi alabilmek için en yakın PTT şubesine kimliğiniz ve 2 TL ile birlikte gitmeniz yeterlidir. Sonrasında kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Sosyal yardımlar sütununda paranın saat kaçta yattığına varıncaya kadar her türlü bilgi yer alacaktır. Ayrıca bu şifresi ömür boyu kullanıma açıktır.

- Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı 2018 Yılında Ne Kadar? başlıklı makalemizde Bakıma muhtaç hasta, Evde Bakım Maaşı Kriterleri ve Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

evde bakım maaşı 2018

Evde Bakım Maaşı 2018 Yılında Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı 2018 Yılında Nasıl Alınır? Devamlı olarak yardıma muhtaç aynı zamanda bakıma da …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir