Ana Sayfa / KREDİLER / 60 Ay Vadeli Kredi Alınabilir Mi? En Uygun 60 Ay Vadeli Kredi Nereden Alınır?

60 Ay Vadeli Kredi Alınabilir Mi? En Uygun 60 Ay Vadeli Kredi Nereden Alınır?

Ev ya da taşıt almak insanların hayatlarında mutlaka edinmek istedikleri şeylerin arasında ilk sıralarda gelir. Ancak küresel ve yerel ekonomilerin çoğu zaman stabil olmadığı baz alındığında, insanların nakit paraya sahip olmaları ihtimali her daim yüksek olmamaktadır. Bu sebeple, devreye bankalar girmektedir. Bankalar, uzun ve kısa dönem vadelerle verdikleri krediler sayesinde insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaktadırlar. Ülkemizde de pek çok vatandaş özellikle uzun vadeli konut kredileri konusunda oldukça isteklidir. Her yıl binlerce konut kredisi başvurusu bankalara yapılmaktadır. Bugünlerde en çok tercih edilen konut kredisi ise 60 ay vadeli kredidir. Çeşitli meblağlarda çekilen kredilerin 60 ay, yani 5 yıl gibi bir sürede ödenmesi 60 ay vadeli kredi özelliklerindendir.

60 Ay Vadeli Kredi Ne İçin Kullanılır?

60 ay vadeli kredi çekmek isteyenler genellikle konut almak için bu kredilerden faydalanmaktadır. Ancak bunun yanı sıra taşıt almak isteyenler için de 60 ay vadeli krediler bankalar tarafından sağlanmaktadır. Taşıt kredisinde yeni, ikinci el ya da motosiklet bazında verilen kredi miktarları, vadeler ve faiz oranları değişiklik gösterebilmektedir.

Şu anki kurlara bakıldığında pek çok banka 60 ay vadeli kredi hizmeti vermektedir. En düşük kredi faiz oranı yüzde 1,55 ile Yapı Kredi bankasının sağladığı konut kredisiyken, en yüksek faiz veren ise Şekerbank’ın yüzde 2,04’lük bir faiz uygulayarak sağladığı konut kredisidir.

Yapı Kredi bankasından 100 bin liralık, yüzde 1,55 faizle çekeceğiniz ve 60 ay vadesi olan krediyi totalde 155.622,00 TL olarak ödersiniz.

Bu rakamlar şu anda 60 ay vadeli kredide en yüksek faizi veren banka olan Şekerbank’ta değişiklik göstermektedir. Şekerbank’tan yine 100 bin liralık, 2,04 faizle ve 60 ay vadeli bir kredi çektiğinizde bankaya yapacağınız toplam ödeme tutarı 177.171,05 TL olmuş olacaktır.

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Olur Mu?

Çoğu banka 60 ay vadeli kredi verirken genellikle konut ve taşıtı baz alır. Bunun dışında bir istisna olarak ise bazı bankalar 60 ay vadeli kredisini ihtiyaç kredisi cinsinden kullandırabiliyor. Ancak bu kampanyalar çoğu zaman belli süre zarfları arasında sınırlandırılmış oluyor.

- Bir önceki yazımız olan 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Hangi Bankadan Alınır? başlıklı makalemizde 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Faiz Oranları ve 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Nereden Alınır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir