Ana Sayfa / KREDİLER / 72 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? 72 Ay Vadeli Kredi Faiz Oranları Ne Kadar?

72 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? 72 Ay Vadeli Kredi Faiz Oranları Ne Kadar?

İhtiyaç kredisi; ilk manada ele alındığında genellikle kısa vadeli ve düşük miktarlı olarak verilen bireysel kredidir. İhtiyaç kredisi, insanların daha çok gündelik olan ancak acil öneme sahip nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla bankalar ve çeşitli finansal kuruluşlar tarafından verilmektedir. Ortaya çıktığından beri geniş yelpazede bir kullanım alanına sahip olan ihtiyaç kredileri, insanlar tarafından oldukça benimsenmiş durumda. İhtiyaç kredileri her ne kadar genellikle kısa vadeli olarak verilseler de 2014 yılından bu yana 36 ay ve 72 ay vadeli ihtiyaç kredisi verilmeye de başlanmıştır. Böyle bir uygulamaya gidilmesinin sebeplerinden en önemlisi, insanların düşük miktarlı krediler çekmelerine rağmen dar bir ödeme takvimi içerisinde bu ödemeleri zamanında yatıramamalarıdır.

72 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Hangi Bankalar Tarafından Verilir?

Pek çok banka 36 aydan 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi seçeneklerini müşterilerine sunmaktadır. Ancak 72 ay vadeyle ihtiyaç kredisi veren bankaların sayısı oldukça azdır. Bu aşamada, 72 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Devlet destekli bir banka olan Ziraat Bankası, çıkartılan yasal düzenlemeler doğrultusunda böyle bir hizmet vermeye başlamıştır.

Devlet tarafından, bankaların 72 ay vadeli ihtiyaç kredisini yapılandırma koşulları ve gereklilikleri bankaların kendisine bırakılmıştır. Yani, yapılandırma aşamasında devletin müdahale ettiği herhangi bir durum bulunmamaktadır.

Ziraat Bankası 72 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Uygulaması

Devlet destekli bankalardan en önemlisi olan Ziraat Bankası yakın zaman 72 ay vadeli ihtiyaç kredisi hizmeti vermeye başlamış ve başladığı günden itibaren de pek çok insan bu krediden faydalanmak için bankaya başvurular gerçekleştirmiştir.

Ziraat Bankası’na bu kredi türü için başvurabilmek için ilk öncelikli olarak kredi notunuzun ve banka sicilinizin temiz olması şartı aranmaktadır. Aksi takdirde bu kadar uzun soluklu bir ihtiyaç kredisinden faydalanmanız mümkün olmayacaktır. Ziraat Bankası tarafından 72 ay vadeli ihtiyaç kredisi için belirlenen faiz oranı 1.44 seviyelerinde olmakla beraber bu oran güncel ekonomi ve siyaset durumuna göre değişebilmektedir.

Ancak bu kadar uzun süreli bir ihtiyaç kredisi insanları korkutmaktadır. Dolayısıyla, eğer ödemelerini düzenli yapabilen bir banka müşterisiyseniz daha kısa vadeli krediler çekmeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan 60 Ay Vadeli Kredi Alınabilir Mi? En Uygun 60 Ay Vadeli Kredi Nereden Alınır? başlıklı makalemizde 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi ve 60 ay vadeli krediler hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir