Ana Sayfa / KREDİLER / Banka Dışında Kredi Veren Faktöring Firmaları Kimlere Kredi Verir? 

Banka Dışında Kredi Veren Faktöring Firmaları Kimlere Kredi Verir? 

Faktöring Firmaları Kredi Verir mi?

Oldukça fazla sayıda kişi tarafından kredi alınacak olan tek resmi ve güvenilir yerler bankalar olarak bilinmektedir. Ancak ülkemizde banka harici kredi veren yerlerin sayısı da son derece fazladır.  Bu konuda akla gelen yerlerin başında faktöring şirketleri bulunmaktadır. Ancak pek çok kişi faktöring firmaları nasıl çalışır bilmemekte, bu sebepten dolayı binlerce kişinin kafasında yer alan “Faktöring firmaları kimlere kredi verir?” sorusuna yanıt vermek son derece faydalı olacaktır. Eğer siz de kredi veren faktöring şirketleri ile alakalı bilgi almak istiyorsanız merak ettiğiniz her şeye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Faktöring Firmaları Nasıl Çalışır?

Söz konusu olan bu firmaların kredi verme sistemi ne yazık ki bankalarınki gibi olmamakta ve pek çok konuda farklı uygulamalar içermektedir. Net bir şekilde söylememiz gerekirse bu firmalar senet ya da çek karşılığında kredi vermek hizmeti sunmaktadır.

Faktöring Firmalarının Kredi Verme Sistemleri

Merak edilen konuların başında faktöring firmalarının ne şekilde kredi verdiği gelmektedir. Bu konuda bilmeniz gereken her türlü detay ise aşağıda açıklandığı gibidir.

  1. Adı geçen bu faktöring firmaları genel olarak ticari kuruluşlar ile çalışmayı tercih etmektedir.
  2. Dükkânlarda, iş yerlerinde ya da benzer şekilde çalışan ticari kuruluşlarda bulunan senetler ya da çekler çalışma prensiplerinin temelini oluşturmaktadır. Çünkü adı geçen bu kıymetli evrakları almakta ve karşılığında kredi vermektedirler.
  3. Genel olarak tanımlamamız gerekir ise; eğer ticari amaç ile kurulmuş bir işletmeniz varsa ve bu yere ait olan aynı zamanda da nakit paraya çevirmek istediğiniz vadesi gelmemiş çek ya da senetleriniz de varsa, bu vade süresini beklemeksizin faktöring şirketlerine giderek tahsilat yapabilirsiniz.
  4. Bu konuda bilmeniz ve de dikkat edilmesi gereken en önemli durum ise, tıpkı bankalara faiz ödediğiniz gibi bu firmalara da bir ödeme yapmanız gerektiğidir.
  5. Firma vadesi gelmemiş senedinizi ya da çekinizi bozarken yazmakta olan tutarın tamamını ödememektedir. Bunun yerine kendine verdiği hizmet karşılığında bir miktar para ayırmakta daha sonra kalan parayı size vermektedir.

Faktöring Firmaları Yasal Olarak Hizmet Veren Yerler Midir?

Pek çok farklı yerde “senetle kredi verilir”  sloganı ile çalışan firmalar bulunmakta ve bu yerlerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ticari işletme sahibi kişiler ise çek ya da senet bozdurmak için bu yerlere gitseler de ne yazık ki kimi olumsuzluklar yaşamakta ve sık sık dolandırıcılık olayları gerçekleşmektedir. Bu yüzden de akla gelen sorular arasında ilki “Faktöring firmaları yasal mıdır?” olmaktadır. Ancak bilmelisiniz ki  adı geçen bu firmalar son derece güvenilir ve yasal yerlerdir.  Üstelik tıpkı bankalar gibi BDDK(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu)’ya bağlı olarak çalışmaktadır.

Faktöring Firmaları ve Bankalar ile Aynı Hizmeti Mi Verir?

Ülkemizde yer alan bankaların pek çoğu çek ya da senet bozma işlemleri yapsa da bu firmalardan belli başlı farkları bulunmaktadır. Dikkat çeken en önemli detaylar ise aşağıda belirtildiği gibidir.

  1. Bankalar yalnızca hafta içi belli saatlerde, faktöring şirketleri ise yedi gün hatta kimi zaman yirmi dört saat çalışmaktadır.
  2. Bankalar yalnızca kendi şartlarına uygunluk gösteren kişilere, söz konusu firmalar ise kendilerine müracaat eden hemen hemen herkese kredi hizmet vermektedir.
  3. Faktöring firmaları kendilerine başvuru yapan kişilerin nakit sıkıntılarını aynı gün içinde çözerken bankaların aynı hızda çalıştığını söylemek ne yazık ki mümkün değildir.
  4. Tüm bu anlatılanlardan adı geçen firmaların , bankalardan daha iyi olduğu gözlemlense de ne yazık ki komisyon oranları olarak bankalar çok daha avantajlıdır. Başka bir deyiş ile bankalar daha az komisyon talep ederken faktöring şirketleri kimi zaman fahiş tutarlarda ödeme talep edebilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Uygun Kredi Veren Yerler ve Kredi Verme Koşulları Nelerdir? başlıklı makalemizde Bankalar Haricinde Kredi Veren Yerler Var Mıdır?, Bankalar Kimlerin Kredi Talebini Onaylar? ve Nerelerden Kredi Alınır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir