Ana Sayfa / BANKACILIK / Banka Kara Liste Affından Kimler Yararlanacak?

Banka Kara Liste Affından Kimler Yararlanacak?

Kara liste, finans sektörü içerisinde yasal takip olarak bilinir. Bankaların kredi ürünlerinden yararlananlar ve borcunu verilen süre içerisinde ödemeyenler için başlatılan yasal süreçtir. Ödemenin yasal yollarla tahsil edilme işleminin başlangıcı olarak da tanımlanabilir. 90 günlük ödeme süresinin ardından ödemesini gerçekleştirmeyenlerin kara listede yer alması durumu söz konusudur. Kara listede yer almak kredi puanı başta olmak üzere finans açısından pek çok farklı konuda oldukça olumsuz etkiye sahiptir. Kara listede yer alanların bankaların kredi ve kredi kartı ürünlerinden yararlanamaması durumu söz konusudur. Banka kara listesinden çıkabilmenin farklı yolları mevcuttur. Genel itibariyle bu yolların tamamı uzun süreyi kapsar. Banka kara liste affı ile gerekli şartları taşıyanların banka kara listesinden çıkarılmasına yönelik karar alınmıştır.

Banka Kara Liste Affıyla Kara Listeden Çıkmak

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte banka kara listesi affı gelmiştir. Bu af, banka kara listesi içerisinde yer alanlar için kara listeden çıkabilme avantajı sunmaktadır. Kara listeden çıkmak isteyenler için resmi olarak sunulan hak sayesinde, bankalara olan borçlarını kapatan kişilerin ekstra olarak başvuru yapmalarına gerek kalmaksızın kara listeden çıkarılmaları mümkün. Dilekçe ya da başvuru formlarına gerek kalmadan, sadece gerekli olan borç miktarının tamamının ödenmesiyle beraber banka kara liste affından yararlanılarak otomatik olarak kara listeden çıkabilmek mümkün durumdadır.

Banka Kara Liste Affı Kimler için Geçerlidir?

Bankaya olan borçları yüzünden kara listeye giren, kara listeye girdikten sonra borcunu kapatanlar ya da kredi-kredi kartı borcu için yapılandırma başvurusunda bulunanlar, kara liste affından yararlanabilirler. Banka kara liste affı ile kara listesinden çıkmak isteyenler, borçlarını kapatma konusunda nakit sorunu yaşadıkları durumlarda 72 aya kadar borç yapılandırması isteminde bulunabilmektedirler. Bankaya yapılacak başvuru sayesinde borç yapılandırma süreci başlatılabilir. Yapılandırmaya uygun olacak şekilde ödemelerin yapılmasıyla beraber kara listeden çıkılabilir. Banka kara liste affı, borç ödemeyenleri kapsamayacaktır. Kara listeden çıkmak için başvuru yapılsa bile bankaya olan borç ödenmediği takdirde kara listede kalınmaya devam edilecektir. Aftan yararlanmak isteyenlerin gerekli şartları yerine getirilmeleri gereklidir.

- Bir önceki yazımız olan Bankadan Kırmızı Kalem Cezası Yiyenler için Bilgiler başlıklı makalemizde Bankadan Kırmızı Kalem Cezası Yiyenler için Bilgiler ve Kırmızı Kalem Cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir