Ana Sayfa / KREDİLER / Banka Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

Banka Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

Kredi ödemelerinin icra aşamasına gelmesi çok kolay işlemler değildir. Kredi ödemelerinde tüketicilere, zaman ayırımı yapılmaktadır. Bankadan belirli miktar finans eden tüketici ödemede zorlanırsa belirli bir süre aşımından sonrasında tabi ki icra takibi başlar.

Kredi ödeme işlemi belirli düzen ve belirli ay içinde devam eder. Her ay ödeme yapan tüketici eğer üç ay boyunca hiç ödeme yapmaz ise 3 ay sonrasında Kredi İcra Takibi başlar. İcra takibi ve yasal süreçlerin başlatılması toplamda 6 veya 8 ay içinde gerçekleşir. İcra takibini avukatlar belirli bir düzen içinde yürütür.

İçindekiler

Banka Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

Banka kredisinde icra başlamadan öncesinde ilgili bankanın müşteri yetkilileri temsilcilerinden sürekli uyarı alırsınız. İcra aşaması olmadan önce neden ödeme yapılmadığının durumunu anlamaya çalışan yetkililer adeta öncesinde nabız yoklar.

Müşteri yetkilileri bu süre içersin de aylık ödeme durumunu size mesaj atarak bildirirler. Sizler bu durumda lütfen hemen icra gelecek gibi düşünmeyiniz.

Kredi kartında belirtilen taksit ödemeleri ve borç tablosu mail olarak bildirilir. Aylık ödemeler tekrar tekrar size mesaj yolu ile bildirilir. Borcunuzu hatırlatan yetkililer bu durumda çok fazla ısrarcıdırlar. Lütfen bu durum sizi endişelendirmesin. 90 gün boyunca sizi sürekli takip eden banka yetkilileri 90 gün sonrasında icra takibini başlatır.

Müşteri yetkililerin bu konudaki ısrarcı davranışları ise ödeme yapılmadığının anlaşılmasının üzerinden 60 gün sonrasında yok olur. İcra takibi süreçleri gerçekten çok zor olabiliyor. Borcunuzun icra aşamasına gelmemesini diliyoruz. 2018 yılında 60 gün sonrasında icra takibini başlatan banka sayısı hızla artış gösterdi.

Kredi ödemeleri taksit süreçlerinde eğer zorlanma yaşadığınız herhangi bir ay olur ise sürekli ısrarcı telefonlar almamak için muhakkak müşteri temsilcilerine durumu bildirmeniz gerekiyor. Geleceğinizi garanti altına almak için lütfen harcamanıza ve aylık gelirinize göre kredi çekiniz. Banka ödemelerini yaparken çok titiz olmak ve işi icralık duruma getirmemek de fayda vardır.

Hangi Durumlarad İcra Takibi Başlar?

Genellikle gayrimenkul alımları için kullanılan kredi ödemelerinde icra takibi başlatılıyor. Gayrimenkul dışında bankalardan özel çekilen tüketici kredilerinde icra takipleri yapılmaktadır. Vadesi çok uzun olan krediler de ödeme zorlukları olmasından dolayı icra başlar. Konut kredisi, özel sektör için çekilen kredi, faizi yüksek olan kredi kart ödemelerinde son dönemde icralık olan tüketici sayısı hızla artış göstermektedir.

Riski seven kişilerinde bu bağlamda bahsi geçen banka kredisine bulaştığını görmekteyiz. Euro ve Doların hızla artış gösterdiği dönemde kredi çekerken gerçekten çok dikkatli olmak gerekiyor. Ödemesini akılcı şekilde yapamayan bakma kredi tüketicisi yüksek faiz içinde boğulabilir. Özellikle bir yatırımcı kar elde edeyim derken kendini icra dosyası içinde bulabilir.

Yatırımlarını iyi değerlendiremeyen tüketicinin de son dönemde bu karşılaştığı durum can yakıcıdır. Vade süresi uzun olan kredilerde karlı çıkmak yerine zarara doğru gidiş olduğu söz konusudur.

Bankaların kredi icra takipleri deneyimli ve bilgi sahibi olan avukatlar aracılığı ile yapılır. Deneyimsiz olan bir avukatı asla kredi icra takibi için çekmezler. Kurumsal olan bir banka gereksiz işlemleri yapmak yerine kredisini ödeyemeyen kişileri direk icraya vermektedir.

Banka kredisini kazançlı olmak için kullanan müşteriler gelir düzeyini iyi ayarlayamadığı zaman da icralık olabilir. Bu durumu kendi lehine çevirmek isteyen tüketici de ne yazık ki icra ile karşılaşmaktadır.

Yukarıda belirtilenlerin dışında fazlasıyla riskli olan işlere girmek yerine ayağımızı yorgana göre uzatmakta fayda olduğunu belirtmek isteriz. Günümüzde her zaman bilinçli tüketici olalım. Mümkün olduğu sürece kredi çekmeyelim.

- Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi Şartları başlıklı makalemizde QNB Finansbank İnternet Bankacılığı, QNB Finansbank KrediGo ve QNB Finansbank Telefondan Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir