Ana Sayfa / BANKACILIK / Banka Provizyon Vermedi Hatası Nedir?

Banka Provizyon Vermedi Hatası Nedir?

Kredi kartı kullanımı esnasında bazı durumlarda beklenmeyen sürprizlerle karşı karşıya kalınabilmesi söz konusudur. Mağaza alışverişlerinde sıklıkla tercih edilen kredi kartlarında, banka provizyon vermedi hatası görülebilmektedir. Kredi kartında yetersiz bakiye bulunması durumunda bankanın provizyon vermemesi sorunuyla karşı karşıya kalınabilmesi olasıdır. Banka provizyon vermedi hatası, temel olarak banka tarafından yapılan bir uyarı olarak önem taşır. Kredi kartında herhangi bir sorun olmadığı durumda ve kartta yeterli nakit miktarının olması durumunda provizyon hatasıyla karşı karşıya kalınmaz. Banka provizyonu, banka tarafından işlemin onaylanması anlamına gelir. Bankanın provizyon vermesi durumunda herhangi bir sorun yaşanmadan kredi kartıyla her işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Banka Provizyon Vermedi Hatası Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Banka provizyon vermedi hatasının görülebileceği durumlar tek tiple sınırlı kalmaz. Pek çok farklı durum nedeniyle banka provizyon vermedi uyarısıyla karşı karşıya kalınabilir.

Son Kullanma Tarihi

Son kullanma tarihi geçen kredi kartlarında banka provizyon vermedi uyarısı görülebilir. Kredi kartın son kullanma tarihine dikkat edilmesi ve gerekliyse yenilenmesi olumsuz sonuçla karşı karşıya kalmayı önler.

Limit

Kredi kartında yapılan ödemeyi karşılayacak miktarın olup olmadığı kontrol edilerek işlem yapılması gereklidir. Limit aşımı yaşanan durumlarda provizyon hatası alınabilmektedir.

Kart Menşei

Yurt dışı menşeine sahip olan kredi kartlarıyla yurt içi ödemelerin onay aşamasında provizyon hatası görülebilir. Aynı şekilde yurt içi kartıyla yurt dışında işlem yaparken de banka provizyon vermedi hatası görülebilir. İlgili bankanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Online Alışveriş

Kredi kartıyla online alışveriş yapmak isteyenler için kredi kartının online alışveriş için açık olması gereklidir. Online alışverişe açık olmayan kartlarda provizyon hatası görülebilir.

Banka Provizyon Vermedi Hatası Nasıl Çözülür?

Banka provizyon vermedi durumuyla karşı karşıya kalındığında bankayla iletişime geçilerek sorunun kaynağının öğrenilmesi gereklidir. Banka tarafından verilecek bilgiye göre, neden kaynaklı olarak banka provizyonunun verilmediği öğrenilerek gerekli düzeltme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi en kısa süre içerisinde sağlanabilir. İşlem yapılmadığı takdirde provizyon hatasının devam etmesi durumu söz konusu olarak, kredi kartlarıyla işlem yapabilmek imkânsız hale gelir.

- Bir önceki yazımız olan Bankadan Kırmızı Kalem Cezası Yiyenler için Bilgiler başlıklı makalemizde Bankadan Kırmızı Kalem Cezası Yiyenler için Bilgiler ve Kırmızı Kalem Cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir