Ana Sayfa / BANKACILIK / Bankadan Gelen SMS Canınızı Sıkmasın!

Bankadan Gelen SMS Canınızı Sıkmasın!

Bankadan SMS Almamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bankadan gelen SMS mesajları bir zamandan sonra kişiyi cidden rahatsız etmeye başlıyor. Bu düzeye geldiyseniz ve artık bankadan gelen mesajlar yüzünden sorun yaşıyorsanız bu durumu çözmeniz gerekir. Yine geçtiğimiz günlerde TSE tarafından yapılan bir düzenleme ile gönderilen SMS mesajları hakkında bir standart eklenmişti. Ancak bankalar bu standartlara uyabilmek için sizden bir aksiyon bekliyor. Yani siz müdahale etmediğiniz sürece bankalardan mesaj gelmeye devam edecektir. Bu süreci durdurma hakkı hemen her banka müşterisine verilmektedir. Bankalardan gelen mesajlar sizleri kişisel verileriniz hakkında bilgilendiriyorsa bu durumda mesajları engellemeyin. Çünkü kredi kartınızdan yapılan harcamaların da size iletiliyor olması sizin faydanıza olacaktır. Bu sayede olası bir dolandırıcılık vakasından kurtulabilirsiniz. Dilerseniz bu mesajları nasıl engelleyeceğiniz konusuna bakalım.

Bankadan Gelen SMS Nasıl İptal Edilir?

10.000 TL krediniz hazır şeklinde günde binlerce hatta milyonlarca kişiye bankalar tarafından mesaj atılıyor. Elbette bu mesajı atarak dolandırıcılık yapmayı amaçlayan çetelerde bulunuyor. Bu tarz banka olmayan ancak size banka benzeri kurumların adı altında mesaj gönderen kaynakları hukuki yollarla şikâyet edebilirsiniz. Bankalardan gelen mesajları engellemek için ilk olarak bankanızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bankanızın çağrı merkezi üzerinden bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Bu süreçte hiçbir iletişim zorunluluğunuz olmadığı yasalar tarafından sizin adınıza korunmaktadır. Banka yetkilisi ile görüşürken reklam ve bilgilendirme maksatlı mesajları almak istemediğinizi, bankacılık işlemlerine dair mesajları almak istediğinizi belirtin. Bu sayede ekonomik araçlarınız ile yapılan harcamaları anlık olarak gelen SMS bildirimleri ile kolayca takip edebilirsiniz.

Bankalar Size Uygunsuz Saatlerde SMS Atamayacak!

Bankalardan gelen mesajlar size eskiden gece bile atılabiliyordu. Günümüzde yapılan son düzenleme ile birlikte ise tüm sorunlar çözüldü. Artık bankalar tarafından yapılacak olan çağrı ve aramalar siz onay vermediğiniz takdirde hiç olmayacak veya gündüz saatlerinde olacak. Bu sayede rahatsız edici saatlerde aranma sorunuz ortadan kalkacak. Bu genelleme dışında kalan mesaj bildirimleri de bulunuyor. Az önce de bahsettiğimiz üzere kredi kartı harcama detaylarınızı ileten mesajlar size harcamadan hemen sonra gönderilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Banka Kartı Ücretli Mi? Aidatsız Kredi Karı Veren Bankalar! başlıklı makalemizde Bankaların aidatsız kredi kartı ve Bankaların kart özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir