Ana Sayfa / BANKACILIK / Bankadan Kırmızı Kalem Cezası Yiyenler için Bilgiler

Bankadan Kırmızı Kalem Cezası Yiyenler için Bilgiler

Bankalar, kredi borcuna sadık olmayan müşterilerini kırmızı kalem uygulamasıyla cezalandırırlar. 3 ay kredi borcunu ödeyemeyen müşteriler için geçerli olan kırmızı kalem uygulamasıyla beraber, banka müşterilerinin uygulama sonucunda banka işlem sicillerine ceza işler. Bankadan kırmızı kalem uygulamasıyla cezalandırılanlar, kredi çekememe ve kredi kartı çıkaramama durumlarıyla karşı karşıya kalırlar. Kırmızı kalem uygulaması ile yasal olarak başlatılan takip işlemi nedeniyle yaşanan olumsuzluklardan kurtulabilmek için belirli işlemlerin yapılması gereklidir. Bankadan kırmızı kalem cezası yiyenler için mevcut olan bilgilerin göz önünde bulundurulması gereklidir.

Kırmızı Kalem Cezası Olanlar Kredi Çekebilirler mi?

Bankaya olan borcun ödenmesinin ardından kırmızı kalem cezası yiyen müşterilerin en çok merak ettiği soruların başında kredi durumu gelir. Kırmızı kalem cezasıyla kredi alınabilir mi? şeklinde soruya sahip olanlar için bu soruya net bir cevap verilebilmesi söz konusu değildir. Bankalar genel olarak kırmızı kalem uygulamasıyla cezası yemiş olan müşterilere yönelik olarak çekimser davranmayı tercih ederler. Kırmızı kalem uygulamasında olanların kredi çekebilmelerinin son derece zor olmasından kaynaklı olarak, kredi sicilinin mutlaka temizlenmesi gereklidir.

Kırmızı kalem uygulamasıyla cezalandırılanlar kredi çekebilmek için sadece bir yöntem bulunur. Komisyonlu kredi çeken şirketler aracılığıyla bankalardan kredi çekilebilir. Bu noktada bankadan alınan krediden daha fazlasını yüksek faiz oranıyla geri ödeme durumu söz konusudur. Şirketlere komisyon ödemek istemeyenler için çevrede bulunan yakınlar aracılığıyla da kredi çekebilme şansı bulunur.

Kırmızı Kalem Cezası Ne Zaman Biter?

Kırmızı kalem cezası, bankaya olan kredi borcu ödendikten sonra bile devam edebilir. Uzun süreye yayılan kırmızı kalem cezası nedeniyle nakit açısından zor durumla karşı karşıya kalınabilir. Kırmızı kalem cezasından kurtulabilmek için bankalara herhangi bir borç bulundurulmaması gereklidir. Bankalarda bulunan mevduatın yüksek olması banka tarafından olumlu puan alabilmeyi beraberinde getirecektir. Bunun yanın da kredi kartı bulunuyorsa kredi kartının ödemelerinin  düzenli olarak gerçekleştirmek de faydalıdır. Kırmızı kalem cezasından kurtulmak isteyenler için uyulması gereken kuralların her birine dikkat edilmesi gerekir. Bankalar tarafından denetleme kuruluna güncel olarak rapor gönderiliyor olmasıyla beraber, kırmızı kalem cezasının ardından yapılacak pozitif işlemlerle kırmızı kalem grubundan çıkılabilir.

- Bir önceki yazımız olan Western Union Nedir? başlıklı makalemizde Western Union acentesi ve Western Union para transferi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir