Ana Sayfa / BANKACILIK / Bankamatik Sahte Para Verir mi?

Bankamatik Sahte Para Verir mi?

Bankamatikler, bankacılık faaliyetlerinin daha hızlı yapılmasını sağlayan ve bankanın gişesinde yapılan hemen hemen her işlemin yapılmasını olanaklı kılan makinelerdir. Bir bankamatik, tıpkı bir banka personeline benzer çalışan bir robot gibidir. Özellikle teknolojik gelişmeler ile bir çok özellik eklenen makineler, banka şubesine girmeden işlemlerimizi sağlaması açısından büyük kolaylık sağlar. Sağladığı pek çok avantajın yanında dezavantajları var mıdır, bankamatik sahte para verir mi gibi sorular sık sorulan sorular arasındadır. Gelin sizlerle bu yazımızda, bankamatik sahte para verir mi sorusuna yanıt arayalım.

Bankamatiklerde Parasal İşlemler

Bankamatiklerde yapılan işlemlerin büyük bir çoğunluğu parasal işlemlerdir. Bunun yanında hesaptan yapılan işlemler de vardır. Bankamatiklerde parasal işlem faaliyetleri ile sorumlu olan kişi, banka nakit yetkilisidir. Banka nakit yetkilisi her gün düzenli olarak, bankamatiklerde bulunan para miktarını kontrol eder, yatırılan paralar ve para yatırırken sıkışan paralar ile ilgili işlemleri yapmak ile yükümlüdür.

Fiziki para alma ve koyma dışındaki, tüm faaliyetler bankanın operasyon ve bilişim merkezi tarafından yürütülür. Ayrıca teknik arızalara ise yine banka bünyesindeki veya anlaşılan kurumdaki teknik personeller bakar. Bankamatiğin para verme mantığı ise şu şekildedir; makinede bulunan her banknot için kaset denilen ayrı bölmeler bulunur.

Her kaset içine konulan banknot kupürünü müşteriye otomatik olarak verir. Hangi kasetin hangi banknot türünü vereceği, yazılımsal olarak bankamatiğe tanımlanır. Eğer kasetlere farklı türde banknot konulursa, makine bunu kontrol etmez ve ne konulursa onu para çekme talebinde bulunan müşteriye verir. Bu yüzden bölmelere konulacak paralar, banka görevlisi sorumluluğundadır.

Bankamatiklerde Sahte Para İşlemleri

Bankamatiğe konulan paralar, konulmadan önce birkaç defa sahte para kontrol özelliğine sahip para sayma makineleri tarafından sayılması gerekiyor. Sahte para vakaları ile en çok bankalar muhatap oldukları için en sıkı kontrollerde bankalarda yapılır. Düzenli bakımı yapılan para sayma makinelerinin ise sahte parayı tespit edememe olasılığı oldukça düşüktür. Fakat ne kadar düşük bir ihtimal de olsa banka görevlisi tarafından fiziki olarak bankamatiklere konulan paralardan sahte para çıkma vakaları az da olsa görülmektedir.

Sahte Para Veren Bankamatik ile İlgili Neler Yapılmalıdır?

Sahte para olayı oldukça hassas bir konudur. Kontrolü yapılmaması sonucu bankamatiğin sahte para verme olasılığı bulunur. Eğer bankamatikten çektiğiniz paranın içinden sahte para çıkarsa, teorik olarak yapabilecek pek bir alternatif bulunmamaktadır. Bankamatiklerde her ne kadar kamera sistemi dahi olsa çekilen paranın kamera ile tespiti mümkün değildir. Çekilen paranın ise gerçekten makineden alındığının ispatı da oldukça zordur.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Nakit Paraya Çevrilir mi? başlıklı makalemizde Kredi Kartı Nakit Paraya Çevrilir mi, Kredi kartını nakde çevirmek isteyenler ve Kredi Kartıyla Nakit Çekme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir