Ana Sayfa / BURSLAR / Burslar Nerelerden ve Nasıl Alınır?

Burslar Nerelerden ve Nasıl Alınır?

Burslar Nerelerden Alınabilir?

Eğitimde fırsat ve imkan eşitliği kapsamında çok sayıda burs bulunmaktadır. Fakat, KYK’ nın geri ödemeli ve geri ödemsiz bursları dışında diğer burslara pek hakim değiliz. Geri ödemesiz bir çok burs için başarı şartı aranmaktadır. Bu bursların listesi ve başvuru koşulları, miktarları nedir peki?

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı Bursu

Bu burs; sadece Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’ ı yurtlarından birinde kalan kız öğrenciler için verilmektedir. Yurda kayıt sırasında öğrenciler bursa ihtiyaç duymaları halinde bu burs için başvuruda bulunabilir. Bu nedenler öncelikle yurt başvurusu yapmak gerekir. Yurt başvurusu yapmak için vakfın internet sitesine (http://www.turgev.org/tr/yurt-basvurusu) girip gerekli bilgileri gönderiniz. Burs başvuru Eylül ayında yapılır (yurt için kayıtlara çağırıldığınızda), sonuçlar da Ekim ayında bildirilir.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı Bursu

Bu burs; TC vatandaşı olan, başka herhangi bir kurumdan burs ya da kredi (kyk kredisi ve engelli öğrenci bursları dışında) almayan, ihtiyaç sahibi, yıllık genel başarı ortalamsı 4 üzerinden en az üç 3 (100’lük sistemde en az 80) olan, İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’ daki eğitim kurumu öğrencisi olan ve adli sicil kaydı mevcut olmayan öğrencilere İstanbul Sanayi Odası Vakfı tarafında verilmektedir. İhtiyaç sahibi lise öğrencilerinin bursa başvuruda bulunabilmek için Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek liselerinden birinde eğitimlerini sürdürmeleri gerekirken ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerinin Meslek Yüksek Okulu veya Teknik Üniversite öğrencisi olması gerekir. Bu koşulları sağlayan öğrenciler 1 ve 30 Eylül tarihleri arasında vakfın sitesine (http://www.isov.org.tr/OnlineBursBasvurusu) girip gerekli bilgileri göndererek başvuruda bulunabilir.

Sema Yazar Gençlik Vakfı Bursu

Sema Yazar Gençlik Vakfı 90’ lı yıllardan beri çeşitli dallarda okuyan çok sayıda üniversite öğrencisine burs vermektedir. Başvuru kriteri vakfın sitesinden (http://www.semayazar.org.tr/TR,75/burslar.html) duyurulmaktadır. Burslar başarı bursu olduğundan kriter genellikle üniversiteye giriş sınavı puanı olmaktadır. Vakıf bursların yanında toplu tiyatro, konser ve gezi gibi etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin sosyal gelişimlerini de desteklemektedir. Başvurular Eylül ayında yapılmaktadır.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Bursu

Bu burs; TC vatandaşı olan, başka herhangi bir kurumdan burs almayan, ihtiyaç sahibi, yüksek öğrenimine devam ediyorsa yıllık genel başarı ortalamsı 4 üzerinden en az üç 3 (100’lük sistemde en az 80) olan, yüksek öğrenime yeni başlamışsa üniversiteye giriş sınavında iyi bir dereceye girmiş, adli sicil kaydı mevcut olmayan ve kazanç getiren herhangi bir işte çalışmayan öğrencilere Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafında verilmektedir. Başvuru için vakfın sitesine (http://www.yasarvakfi.org.tr/sayfa/yuksek-ogrenim-burslari) girip gerekli bilgileri gönderebilirsiniz.

Sabancı Vakfı Bursu

Sabancı Vakfı her yıl üniversiteye giriş sınavında üstün başarı sağlamış olan öğrencilere üniversiteye giriş bursu, Sabancı Vakfı tarafından belirlenmiş kalkınma öncelikli illerdeki liselerden mezun öğrenciler bursu ve engelli öğrenciler bursu vermektedir.

Üniversiteye Giriş Bursu: Eylül-Ekim ayları arasında vakfın sitesine (http://www.sabancivakfi.org/tr/burslar/universiteye-giris-bursu) girip gerekli bilgileri göndererek başvuru yapabilirsiniz.

Kalkınma Öncelikli İllerdeki Liselerden Mezun Öğrenciler: Eylül-Ekim ayları arasında vakfın sitesine (http://www.sabancivakfi.org/tr/burslar/kalkinmada-oncelikli-iller-bursu) girip gerekli bilgileri göndererek başvuru yapabilirsiniz.

Engelli Öğrenciler: Eylül-Ekim ayları arasında vakfın sitesine (http://www.sabancivakfi.org/tr/burslar/engelli-ogrenciler-bursu) girip gerekli bilgileri göndererek başvuru yapabilirsiniz.

Vehbi Koç Vakfı Bursu

Bu burs; TC vatandaşı olan, başka herhangi bir kurumdan karşılıksız burs almayan, ihtiyaç sahibi, disiplin ceza almamış olan ve başarı notu 100 üzerinden en az 60 (4’ lük sistemde en az 2,5) olan örgün eğitim lisans öğrencilerine Vehbi Koç Vakfı tarafından

verilmektedir. Eylül ayında vakfın sitesine (http://burs.vkv.org.tr/Portal.html) girip kayıt formu oluşturarak başvuru yapabilirsiniz.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

Toplum Gönüllüleri Vakfı her yıl lisans ya da önlisans öğrencilerine Gençlik Bursu, üniversitelerin sayısal bölümlerinde okuyan kadın öğrenciler için Kardelen Bursu ve anne ya da babası öğretmen olan mimarlık, mühendislik ve tıp fakültesi öğrencilerine Öğretmen Çocuğu Bursu vermektedir. Gençlik Bursu, ara sınıf ve yeni sınıf olmak üzere 2 ayrılır. Gençlik Bursu ara sınıf başvurusu yapacak öğrencilerin Toplum Gönüllüsü genç (geçen eğitim yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı’ nda faaliyet göstermiş genç) olması germektedir. Gençlik Bursu yeni sınıf başvurusu yapacak öğrenciler için Toplum Gönüllüsü olma şartı yoktur. Kardelen Bursuna; mühendislik, işletme, iktisat, istatistik, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, hukuk veya tıp okuyan kadın öğrenciler başvurabilmektedir. Başvuru yapmak ve başvuru tarihi öğrenmek için vakfın sitesini (http://burs.tog.gen.tr) ara ara kontrol edebilirsiniz.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bursu

Bu burs; TC vatandaşı olan, başka herhangi bir kurumdan burs almayan (kyk hariç), ihtiyaç sahibi, ara sınıftaysa genel not ortalaması 4 üzerinde en az 2 olan ve derneğin şubesinin bulunduğu illerden birinde devlet üniversitesinde okuyan öğrencilere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından verilmektedir. Başvuru yapmak ve başvuru tarihini öğrenmek için derneğin sitesini (https://www.cydd.org.tr/ogrenci-bilgi-formu/) ara ara kontrol edebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan KYK Bursları Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde BURS NEDİR, KYK BURSLARI VE ÖĞRENİM KREDİSİ NASIL ALINIR ? ve ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

PYBS Bursluluk Kartı

PYBS Bursluluk Kartı Özellikleri Nelerdir?

Vakıfbank Sosyal Yardım Kartları PYBS bursluluk kartı hemen her öğrenci tarafından merakla beklenen konular arasında …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir