Ana Sayfa / BANKACILIK / Çocuklar İçin Kredi Kartı Çıkarılabilir Mi?

Çocuklar İçin Kredi Kartı Çıkarılabilir Mi?

Çocuklara Kredi Kartı Çıkarmak Yasal Mı?

Çocuklar için kredi kartı kampanyaları kimi bankalar tarafından yapılmaktadır. Dış renkleri daha da çocuksu olan kartlarla reklamlar yapan bankalar, başta ebeveynler olmak üzere tüm herkesin ilgisini çekerler. Çocuklar için kredi kartının yasal olarak çıkarılması mümkün değildir. Kredi kartlarının kişi sorumluluğu altına alınabilmesi için kişinin 18 yaşından büyük olması ve maddi özgürlük sahibi olması gerekmektedir. Herhangi bir çocukta bu durumlar bankaları tatmin edecek düzeyde sağlanamadığı için de bankalar çocuklara kredi kartı vermezler. Ancak bankalarda anne veya babanın kredi kartı olması durumunda çocuğa kredi kartı almanın yolu bulunur. Ebeveyn adına çıkarılan kartların harcama dökümlerine eklenecek şekilde hazırlanan bu kartlar tamamen ana kartın sahibi sorumluluğu altındadır. Bu kartlara ek kart adı verilmektedir. Örnek verelim babamızın adı Ali olsun. Ali gidip kendi kredi kartına ek kart alıp çocuğuna verirse, her ekstre döneminde kendi harcamalarına ek olarak bir de ek kart harcamalarını görecektir. Yani kredi kartınızı kopyalamış olursunuz.

Çocuklara Kredi Kartı Vermek İçin Ek Kart Almak!

Çocuklara kredi kartı vermek maksadıyla ek kart almak oldukça iyi bir seçenektir. Bu elbette ki bankalar arasında değişen bir ücrete bağlı olarak verilen bir hizmet olarak karşımıza çıkar. Bankaların bu kartları basabilmesi ve işletebilmesi için yıllık aidat taleplerinin olduğu bilinmektedir. Ek kart almadan önce her bankada değişen ve kimi zaman müşteri aleyhine işleyen şartları incelemek için kartınızın bağlı olduğu banka şubesine gidin. Çocuk için kredi kartı veren bankalar bazen uygun fiyatlar sunabilmektedir. Kredi kartı ekstrenizin en altında kart numarasının yarısıyla birlikte “EK KART” adı altında harcamalar görünmektedir. Burada dilerseniz eşiniz adına da isim vererek kartın sorumluluğunu paylaşabilirsiniz.

Çocuklar İçin Kredi Kartı Vermek Doğru Mu?

Çocuklara kredi kartı vermek birçok pedagog tarafından olumsuz görülmektedir. Ancak çocukların para kavramını anlayacak yaştan sonra tasarruf ve harcama bilinçlerini öğrenmeleri maksadıyla sınırlamalar ve kısmi özgürlükler tanınabilir. Günümüz dünyasında çocukların sağlığı ve güvenliği için kredi kartı temin etmenin pek mantıklı olmadığı görüşündeyiz.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Faizi ve Kredi Kartı Limiti Ne Anlama Gelir? başlıklı makalemizde kredi kartı limiti ve Kredi kartının faizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir