Ana Sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Devlet Destekli Evlilik Kredisi ile Yuvanızı Kurun!

Devlet Destekli Evlilik Kredisi ile Yuvanızı Kurun!

Yeni evlenecek çiftlere 2018 yılında da müjde devletten geldi! Evlenmek isteyen ama buna finansman olarak hazır olmayan gençler bu yıl da yenilenen devlet destekli evlilik kredisi kullanabilecekler! Bu yılki yenilik yeni evlenecekler için devlet katkısının değişmiş olması. Bu sene çeyiz hesabına devlet katkısı % 20’den % 25’e çıkarıldı. Böylece çeyiz hesabı için devlet katkısı 7.500 TL oldu. Konut hesabı için devlet katkısı ise 15.000 TL’den  20.000 TL’ye çıkarıldı. Üstelik, devlet destekli evlilik kredisindeki bu yeni düzenlemeye göre eşlerden her biri 2750 TL destek alabilir. Eşlerin bu destekten ayrı ayrı yararlanması halinde toplamda devletten 55.000 TL destek alınabilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Bu sene devlet katkı yapı üst limiti 20.000 TL’ye yükselmiş olan devlet destekli evlilik kredisi konut hesabı açtırıp en az 3 yıl düzenli ödeme gerçekleştiren kişilere konut alım tarihindeki birikimlerinin % 25’i kadar destek ödenecek. Mart itibarı ile zamlı tarife yürürlüğe girmiş durumda. Bahsedilen konut hesabı banka şubelerinden katılım fonu ya da TL cinsinden mevduat hesabı olarak açılabilir. Çeyiz hesabı da banka şubelerinden katılım fonu ya da TL cinsinden mevduat hesabı olarak açılabilir. 18 yaşından küçüklerin ise vasi ya da velileri ile bu hesabı açtırmaya gitmeleri gerekir. Ödemeler ise aylık ya da 3 aylık periyotlar halinde yapılabilir. Kredinin düzenli aylık ödemeleri için belirlenmiş olan alt limit 250 TL iken üst limit 2.500 TL’dir. Unutmayınız ki, hesabınızda biriken paradan yılda sadece 2 kez çekim işlemi yapılabilir. 

Devlet Destekli Evlilik Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Devlet desteklili evlilik kredisine başvuru işlemi gerçekleştirebilmek ve bu krediden yararlanabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Kredi için sağlanması gereken bu koşullar şöyle sıralanabilir:

  • Evlenecek olan çiftlerin 18 ile 24 yaş arası olmaları gerekmektedir.
  • Bahsi geçen devlet kredisinden yararlanacak olan bu kişilerin Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan hüküm yememiş olması çok önemlidir. Bu kişilerin adli sicil kayıtlarının temiz olması kredi kullanımında büyük fayda sağlayacaktır.
  • Evlenecek gençlerin maddi durumlarının evlenmeye elverişli olmaması gerekmektedir.

Bu koşulları sağlayan herkes devlet destekli evlilik kredisi kullanabilecektir.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Faiz Desteği Nedir? başlıklı makalemizde KOSGEB, Kredi Faiz Desteği ve Kredi Faiz Desteği Alma Koşulları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

2022 Engelli maaşı

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Zaman Alınacak?

2022 Engelli Maaşı Artık Aylık Olarak Verilecek! 2022 Engelli maaşı aylık olarak verilecek şeklinde söylentileri …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir