Ana Sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Devletten Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Devletten Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Yeni doğum yapmış ailelere destek maksadı ile, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinden çocuk yardımı ödeneği, yıllardır ailelere yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireylerin başvuru yapıp faydalanabilecekleri bu ödenek, her aileye sadece bir kez yapılmakta ve her çocuk için de ayrı ayrı yapılmaktadır. Başvuru yapacak olan kişiler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bakanlık tarafından görevlendirilmiş olan kurumlara yapılacaktır.

Çocuk Yardımı Şartları Nelerdir?

Çocuk yardımı başvurusu yapacak olan ailelerde, bir takım şartlar aranmaktadır. Bunlardan ilki, doğan çocukların yaşıdır. Çünkü, bu destekten faydalanabilmek için kişilerin 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olması gerekmektedir. Ayrıca, kişilerin geriye dönük yapacakları başvurularda herhangi bir olumlu sonuç alınamamaktadır. Yani, bu tarihten sonra doğum yapmış olan kadınların ya da aile bireylerinin, hastaneden alacakları doğum belgeleri ile birlikte başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bakanlık tarafından görevlendirilmiş olan kurumlara yapılacak olan başvurularda, ne kadar ödeme yapılacağı ise kesin bir durumdadır. Buna göre, kişilerin çocuk sayısına göre yapacakları başvurularda ne kadarlık bir destek alacağını şu şekilde belirtebiliriz.

  • Birinci çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üç ve Sonrasındaki Her Çocuk İçin 600 TL

Çocuk Yardımı Parası Ne Kadar?

Çocuk sayısına göre yapılacak olan yardım paralarının miktarı yukarıdaki gibidir. Ailelerin başvuru yapmasının ardından ne kadarlık bir süre içerisinde bu destekleri alacağı ise, tamamen kurumların yoğunluğuna bağlıdır. Ancak, yapılacak olan başvurular sonrasında, en fazla 1 ay içerisinde kişilere bu ödeme yapılmış olacaktır. Başvurusu onaylanan ve parayı alacak olan kişilere, doğum yapan yani annelerin adına ödeme yapılmaktadır. Ailenin babası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsa dahi herhangi bir şekilde para çekemeyecektir. Başvurusu onaylanan ve parası yatırılan annelerin ise, paralarını çekebilmek için kimlikleri ile birlikte PTT şubelerine gitmesi gerekmektedir. PTT şubelerinde kişilerin herhangi bir hesabının olması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Çocuk yardımı için bilinmesi gereken diğer durumlar da şu şekildedir.

  • Anne TC vatandaşı değilse babanın adına para yatırılır.
  • Eğer anne doğumda vefat etmişse, para yine babanın hesabına yatırılır.
  • Anne ve baba vefat etmişse, yardım parası çocuğun vasisi adına yatırılacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Evlenenlere Devlet desteği başlıklı makalemizde Çeyiz Parası, Çeyiz Parasından Kimler Yararlanabilir? ve Devlet destekli çeyiz katkısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

2022 Engelli maaşı

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Zaman Alınacak?

2022 Engelli Maaşı Artık Aylık Olarak Verilecek! 2022 Engelli maaşı aylık olarak verilecek şeklinde söylentileri …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir