Ana Sayfa / BANKACILIK / Ek Hesap Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ek Hesap Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ek Hesap Borcu Nasıl Ödenir?

Ek hesap borcu noktasında kişilerin birçok yanlış bilgiye inandıkları bilginin paylaşalım. Ek hesaplar bankalar tarafından kredi kartları gibi düzenli geliri olan kimselere sağlanıyor. Bu hesaplar sayesinde hesabınızda para olmasa bile para harcama hakkına sahip oluyorsunuz. Paranızı bu hesaplardan harcamanız durumunda ufak faizler uygulanıyor ve sizlerin harcaması bir sonraki aya erteleniyor. Bu hesapların elbette ki farklı versiyonları bankalar tarafından sağlanıyor. Ancak genel hatlarıyla bakıldığı zaman bankalar bu gibi ön ödemeli hesapları bir sonraki ay mecburi ödeme skalasında değerlendirmektedir. Ek hesap borcu ödeme işlemi için kredi kartı gibi sizlerin ödeme yapması beklenmez. Banka bu hakkı sizlerin düzenli gelir güvencesi adı altında verir. Bu sayede sizlerin geliri verilir verilmez o aya ait ek hesap borcunuz ödenir. Bu hesapların ödenmesi kişilerin genellikle işten ayrılması neticesinde aksamaktadır. İşten ayrılmanız veya düzenli gelirleriniz bünyesinde sorun yaşamanız durumunda aşağıdaki süreci takip etmeniz yeterlidir.

Ek Hesap Borcunu Ödemediyseniz!

Ek hesap borcu ödenmezse ilk olarak hesaba gelen ilk ödemeden bu ücretin alınacağını bildirelim. Bu konuda banka paran var borcunu ödemek ister misin diye kesinlikle soru sormaz. Aksine size direkt yaptırım uygular ve gecikme faizi ile birlikte ilgili birikmiş borcu tahsil eder. Ödemenin aksamasından sonraki yasal sınırdan sonra ek hesap kullanımınız süresiz olarak durdurulur. Ödeme devam eden süreçte yine yapılmazsa, banka tehdit boyutunda hukuki süreç başlatacaktır. Burada ek hesap günlük gecikme faizi uygulanacaktır. Sonrasında başlatılan hukuki süreç ile birlikte kişinin yasal olarak borçlandırılması sağlanır. Son olarak haciz veya hapis cezasıyla süreç banka menfaatleri doğrultusunda sonuçlanır.

İşten Çıkınca Ek Hesap Borcunu Yapılandırın!

Artı para borcunu ödeyemedim diyorsanız, işten çıkınca ve düzeniniz bozulunca muhakkak ilgili kalan borçlarınızı bankanızla iletişime geçerek yapılandırın. Yapılandırma dediğim şey borçları taksitle ödeme olanağıdır. Burada da yine taksit uygulaması bulunur ancak toplu borçların zamanla hukuki yükler haline gelmesinden daha iyidir. Çünkü bankalar kişiyle hukuk sürecine girdikten sonra hiç acımasız olmazlar. Bu sizin hayatınızı mahvedebilecek bir durumdur.

- Bir önceki yazımız olan Banka Kartı Ücretli Mi? Aidatsız Kredi Karı Veren Bankalar! başlıklı makalemizde Bankaların aidatsız kredi kartı ve Bankaların kart özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir