Ana Sayfa / KREDİLER / Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Banka Ve Kuruluşlar

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Banka Ve Kuruluşlar

Emeklilere Faizsiz Kredi

Emekli maaşlarındaki artışlardan sonra banka ve kuruluşlar emeklilere faizsiz kredi imkanı vermeye başladı. Öncelikle bankalar gözünü emekli maaşlarına dikti. Emeklilerin maaşlarının kendilerinden çekmesini isteyen bankalar çeşitli promosyonlar ve kampanyalar sunuyor. Özel bankalar ve devlet bankaları bu konuda yarış haline girmiş durumda. Aslında hükümet daha önce emekli vatandaşlarımıza faizsiz kredi vereceğini söylemişti. Fakat dövizdeki yükseliş gecikmelere sebep oldu.  Ayrıca SGK da hükümetin uyarısı ile çalışmalarını hızlandırdı. Özel bankalar bu konuda biraz geri kalacak gibi görünüyor. Görüldüğü kadarı ile emeklimiz özelden mi yoksa devlet bankalarından mı maaş almalı sorusuna pek de açıklığa kavuşturabilmiş değil. Genel kanı devlet bankalarının daha güvenli olduğu üzerine.

Emekli Vatandaşlarımız için Faizsiz Kredi Programı Nasıl Gerçekleşecek?

Öncelikle emekli vatandaşlarımız için birkaç  farklı faizsiz kredi uygulaması gündemde. Sosyal Güvenlik Kurumunun yaptığı çalışmalar üzerine duyumlarımıza göre ya maaş avansı şeklinde ya da kredi şeklinde verilecek. Avans şeklinde olursa maaşın 5 katı fark avans verilecek. Bu tutar uzun vadede bir faiz uygulamaksızın aylık olarak düzenli maaşlardan tahsil edilecek. Diğer uygulamada ise emeklimiz maaşının 10 katı kadar kredi alıp 36 ay taksitle faizsiz geri ödeyecek. Bu program kamu bankalarında geçerli olacak. Oluşan rekabet ile özel bankalardan da çeşitli kampanya haberleri gelmeye başladı. 2018 maaş zamları ve bu destek sayesinde emeklimizin yüzü bir nebze gülmüş oldu. Ayrıca emeklilerimiz için yeni promosyon uygulamasını da bekleniyor. Önümüzde ki aylarda gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimi sebebiyle hükümetin para musluklarını açacağını düşünmek hiç de mantıksız değil.

Bankalar Neden Emekli Vatandaşlarımıza Faizsiz Kredi Verme Yarışına Giriyor?

Aslında banka ve finans kuruluşları genelde kredi vermek için oldukça zorlu ve sıkıntılı şartlar karşımıza çıkartıyorlar. Fakat konu emekli vatandaşlarımız olunca neredeyse faizsiz kredi vermek için yarışa girdiler. Bunun birinci sebebi emeklilerin her koşulda bir maaşa sahip oldukları ve bu maaşın devlet güvencesinde olması. Yani ölüm olmadığı sürece bir maaşın garanti olması. Bir de emeklinin maaşını kendi bankasından almasını sağladığında kredinin geri dönüşümü de garanti altına alınmış oluyor. Sadece bankalar değil PTT  de bu yarışın içinde. Genel şartlarda kredi almayacak bir emekli ailesinden birine yardımcı olmak amacıyla da bu faizsiz kredi uygulamasından yararlanacak. Bu durumu ekonomiye olumlu yansıyacağı tahmin ediliyor. Yakın zamanda banka ve finans kuruluşlarının önünde kredi kuyrukları ile karşılaşırsak şaşkınlık yaşamayalım.

- Bir önceki yazımız olan Akbank İhtiyaç Kredisi Özellikleri 2018 başlıklı makalemizde Akbank ihtiyaç kredisi, Akbank ihtiyaç kredisi hesaplama ve Akbank kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir