Ana Sayfa / BANKACILIK / Emeklinin Kredi kartı Limiti Ne Kadar Belirlenir?

Emeklinin Kredi kartı Limiti Ne Kadar Belirlenir?

Emeklinin kredi kartı limiti aslına bakılırsa çok da zorlayıcı bir unsur değildir. Yani kişi emekli olması nedeniyle hak ettiği kredi kartı limitinden kesinlikle geride kalmaz. Aksine kredi kartları konusunda yapılan temel düzenlemeye dahil olarak kendi maaşına uygun kredi kartı limitini kolayca elde edebilir. Kredi kartları bir takvim yılı içerisinde aylık periyotlara sınırlı kalınacak formatlarla kişilere harcama hakkı vermektedir. Kredi kartına sahip olan birisi kendi gelirine bağlı olarak belirlenen limitler dahilinde harcamalar yapabilir. Emekli kredi kartı limitleri bu konuda oldukça açık veriler sunmaktadır. Kişinin devlet güvencesi adı altında sabit bir geliri olduğu için yasal hesap tekniklerine göre kişinin maksimum sahip olabileceği kredi kartı limiti kolayca belirlenir. Bu belirlenen veriler ışığında ilgili kişiye kredi kartı limiti tahsis edilmektedir. Bu durum kişinin emekli olmasıyla hiçbir bağlantı içermemektedir.

Emeklinin Kredi Kartı Limiti Maaşa Göre Nasıl Hesaplanır?

Maaşa göre kredi kartı limiti hesaplama noktasında internet üzerinde birçok hesaplama aracı bulunmaktadır. Net bir veri elde etmek istiyorsanız basit bir hesap makinesinde aşağıdaki adımları uygulayarak yasal olarak bankaların size sunacağı kredi kartı limiti öğrenebilirsiniz. Kredi kartlarının kişinin ödeme gücünü aşmaması nedeniyle limite tabi tutulması tamamen yasal dayatmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu yasal verilere göre bir kişi:

  • Kredi kartının teslim alınması ve daha öne hiç kredi kartı alınıp kullanılmaması durumunda kişiye mevcut maaşının 2 katına kadar kredi kartı limiti sağlanmaktadır.
  • Kişi daha öncesinde bir başka bankadan olsa bile bir kredi kartı edindiyse ve bu kartı kullanmaya başladıysa geçen sürenin 2 yılı aşması sonrasında kişi kartının yani maaşının 4 katına kadar kredi kartı limiti elde edebilir

Örnek Kredi Kartı Limit Hesaplama

Emekli kredi kartı hesaplama işlemi için temel bir emekli maaşını konu alalım. Bu noktada kişinin maaşı 2.500 TL ise kişi ilk yıllarda 5.000 TL tutarına varıncaya kadar limit elde edebilir. Bu süreç 2 seneyi geçtikten sonra kişi maaşının 4 katına kadar, 10.000 TL tutarına değinceye kadar kredi kartı limiti tahsil edebilir.

- Bir önceki yazımız olan Banka Kartı Ücretli Mi? Aidatsız Kredi Karı Veren Bankalar! başlıklı makalemizde Bankaların aidatsız kredi kartı ve Bankaların kart özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir