Ana Sayfa / KREDİLER / Engellilere Kredi ve Bankalarda Tanınan Hukuksal Haklar

Engellilere Kredi ve Bankalarda Tanınan Hukuksal Haklar

Engellilere Kredi Hakları?

Engellilere kredi oldukça merak edilen bankacılık konuları arasında yer almaktadır. Engelli olan bireylerin hayata daha yakından alışması ve uyum sağlaması için birçok farklı güçlü yapı tarafından engelli hakları desteklenmektedir. Öyle ki kamu bankaları bu konuda devlet politikalarına bağlı kalarak daha fazla olanağı engelli vatandaşlara sağlamaktadır. Birçok kamu odaklı harcamada sağlanan indirim ile birlikte engelliye özel kredi kampanyaları da bankalar tarafından lanse edilmektedir. Şu anda geçerli olmasa bile 60 aya varan vadeli krediler engellilere verilmektedir. Bu kampanyalar hakkında edindiğimiz bilgilere göre düşük faiz oranları halen verilen haklar arasında yer alırken, BDDK düzenlemeleri nedeniyle geçici olarak vade kısmında olanaklar kısıtlanmış durumda.

Engellilerin Bankadaki Hakları Nelerdir?

Engelli hakları adı altında birçok farklı düzenleme birçok farklı devlet kurumu tarafından uygulanmaktadır. Ayrıca özel kuruluşlar da fayda sağlamak maksadıyla bu yönde çalışmalar yürütmektedir. Engelli bireylerin birincil hakları sizlerin de tahmin edeceği üzere sıra gibi topluluklardan muaf olmalarıdır. Engelli vatandaşlar “engelli kimliklerini” göstererek tüm kamu ve özel kuruluşlarda hak sahibi konumuna düşebilirler. Bu sayede sıra gibi engelli vatandaşlara uygunsuz olan alanlarda engellinin banka hakları gibi temel haklar devreye girerek kişilere kolaylık sağlanmaktadır. Bu süreçte diğer haklar ise uygun faiz oranlarıdır. Ayrıca uygunsuz kart ve hesap kesintileri de yine engelli vatandaşlardan tahsil edilmemektedir.

Engelsiz Destek Paketi Ziraat Bankasında!

Engelsiz destek paketi Ziraat Bankası tarafından oluşturulan temelde kolaylıklarla dolu bir yardım paketidir. Bu paket sayesinde hayat sigortası ve bireysel emeklilik gibi birçok unsur engellilere sağlanmaktadır. Bireysel emeklilik noktasında engelli bireyin birinci derece akrabaları da hak sahibi olabilmektedir. Birçok bankada sunulmayan 60 aylık kredi vade hakkı, Ziraat tarafından halen sağlanmaktadır. Engelli raporuyla kredi çekmek maksadıyla banka şubelerine gitmeniz durumunda haklarınız çerçevesinde uygun bankacılık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ziraat Finans gibi birçok ayrıcalığı bünyesinde barındıran bu destek paketi ayrıca kişilere özel olarak engel durumlarından ötürü bankacılık işlemlerinde indirim hakkı sağlamaktadır. Bu da engellinin daha rahat hizmet almasını amaçlayan etkenler arasında yer alır.

- Bir önceki yazımız olan Mahkum Kredisi Veren Bankalar! Srap Kredisi Nedir? başlıklı makalemizde Mahkum Kredisi İşleyişi, sosyal riski azaltma projesi ve Srap Kredisi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir