Ana Sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Evde Bakım Maaşı 2018 Yılında Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı 2018 Yılında Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı 2018 Yılında Nasıl Alınır?

Devamlı olarak yardıma muhtaç aynı zamanda bakıma da muhtaç olan bireylerin yakınları tarafından himaye edilmesi durumunda yakınlarına bakım maaşı verilmektedir. Bu maaş devlet tarafından verilmektedir. Bu makalede evde bakım maaşı 2018 yılında nasıl alınır? Ne gibi şartları bulunmaktadır gibi soruları yanıtlayan konuları içerecektir.

Devlet uzun süredir evde bakıma muhtaç olan kişilere yardımcı olan, kişisel ihtiyaçları ve problemleri ile ilgilenen ve bu görevi üstlenen hasta yakınlarına her ay ödeme yapmaktadır. Evde bakım maaşını alabilmek için elbette bazı şartlar bulunmaktadır ve şartların sağlanılması durumunda birçok işlemler bulunmaktadır.

Evde Bakım Maaşından Yararlanma Kriterleri Neler?

  • Ailenin belirtilen gelir şartına uygun olması
  • Hastanın bakıma muhtaç olması (Bunun için yüzdelik içeren sayısal değerler mevcuttur.)
  • Bakıma muhtaç hasta için ağır engelli özelliğini taşıması için daha doğrusu ağır engelli olduğunu belirten sağlık raporunun çıkartılması

gibi kriterlerin sağlanması gerekilmektedir. Yukarıda ifade edilen üç şartın da ayrıntıları mevcuttur. Bu ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili sitelerden araştırma yapabilir veya direkt görevli uzman kişilerle irtibat halinde bulunulabilir.

Evde Bakım Maaşı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Evde bakıma muhtaç bir hastanın bulunması halinde yakınları tarafından bakım maaşı için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na veya müdürlüklerine gerekli evrakların tamamlanıp teslim edilmesi durumunda başvuru başlamış olmaktadır. Evde bakım maaşı 2018 yılında başvuru durumları şu şekildedir :

  • Valilik veya kaymakamlığa bağlı olan defterdarlıktan başvuru evraklarının alınması
  • İl-ilçe idare kurulundan muhtaçlık belgelerinin alınması
  • Alınan belgelerin SGK’ ya teslim edilmesi
  • SGK’ nın yaşlılık veya bakıma muhtaç maaşının alınıp alınmayacağına karar vermesi

gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alıyor. Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Bakıma muhtaç olan hastalara bakan yakınlara verilen maaş her yıl artış göstermektedir. Toplamda 800 bin kişi bu yardımdan, maaştan yararlanmaktadır. 1 Ocak 2018 tarihinde bu maaşlar 1068 Türk Lirası olmuştur. Evde bakım maaşının 2019 yılına kadar yaklaşık 1210 Türk Lirası’na kadar çıkacağı da bilinmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi ile Yuvanızı Kurun! başlıklı makalemizde Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ödemeleri ve Devlet Destekli Evlilik Kredisinden Kimler Yararlanabilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

2022 Engelli maaşı

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Zaman Alınacak?

2022 Engelli Maaşı Artık Aylık Olarak Verilecek! 2022 Engelli maaşı aylık olarak verilecek şeklinde söylentileri …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir