Ana Sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Evde Bakım Maaşı Sorgulama Öğrenme

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Öğrenme

Ağır engelliler ve bakıma muhtaç kişiler için Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından ödenen aylığa evde bakım aylığı denir. Devlet tarafından verilen bu ödenek, bazı şartları sağlayan engelli vatandaşlara bakan kişilere ödenen bir ücrettir. Bu maaş engelli vatandaşların durumlarına biraz olsun yardımcı olmak için, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler kanunu kapsamında verilmektedir. Bu maaşlar bölgesel olarak yatmaktadır. Maaşların aksaması durumunda evde bakım maaşı sorgulama için Kaymakamlık numaralarından ulaşılarak sorgulama yapılabilir.

2018 Evde Bakım Aylığı Ne Kadardır?

Evde bakım maaşı, üçer aylık periyotlarda ödenen ve diğer maaşlar gibi her sene farklı oranlarda zamlanman maaşlardır.2018 yılı evde bakım maaşları 1.027 TL olarak belirlenmiştir. Evde bakım maaşı Ocak/2018 itibari ile brüt 1.068,15 TL olarak ödenecektir. Her ay bu oranlarda güncelleme yapılabildiğinden, evde bakım maaşı alacak olanların, ay öncesi evde bakım maaşını sorgulama işlemi yapmaları gerekir.

Bölgesel olarak yatırılan maaşlar her ayın 8’inden sonra yatmaya başlar. Sorgulama işlemleri Kaymakamlık üzerinden de yapılabilmektedir. Herhangi bir aksama veya sorun yaşandığında Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurulabilir.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Tam teşekküllü hastaneden sağlık kurulundan,  engelli kişinin en az engelinin % 40’ın üzerinde olduğuna dair ve “ağır engelli” ibaresinin karşısında “evet” yazıyor olması şartı ile kurul raporu alması gerekir. Alınan bu belgenin yanı sıra, engelli kişinin tüm yaşamsal ihtiyaçlarını (yeme, içme, tuvalet, banyo) kendisinin karşılamakta zorlanması veya hiç karşılayamıyor olması gerekiyor. Yani bir başkasının bakımın ihtiyaç duyması gerekiyor. Ayrıca, engelli bireyin yaşadığı evdeki toplam gelirin, kişi başına düşen kısmı asgari ücretin 2/3’ünün altında olması gerekiyor. Tüm bu şartların sağlanması ile düzenli olarak evde bakım maaşı ödenmektedir.

Bazı dönemlerde evde bakım maaşını sorgulama işlemleri sırasında evrakların yenilenmesi istenebilir. Evde bakım maaşı 2017 yılında 967 TL iken 2018 yılı itibari ile 1.027 TL’ye çıkarılmıştır. Maaşlar üçer aylık dönemlerde ödenmektedir. Engel oranına göre, dönemsel olarak maaşlara çeşitli eklentiler yapılmaktadır. % 40 ile % 69 oranındaki engelliler ile % 70’in üzerindeki engellilere farklı ödemeler ve ek ücretler yatırılmaktadır. Evde bakım maaşının ödemesi yapılması için rapor alınan hastanenin Devlet tarafından kabul ediliyor olması gerekir. Başvurular Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Toplum Merkezlerine yapılabilir.

Evde Bakım Maaşı Onayı Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı için müracaatlar Sosyal Hizmetler ya da Toplum Merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sırasında gerekli olan belgeleri eksiksiz ve doğru olarak sağlayan ve tüm koşulları yerine getirenlere evde bakım maaşı bağlanmaktadır. Ancak, maaş hemen bağlanmamaktadır. Başvuru işleminden sonra gerekli incelemeler yapılıyor ve onay sürecinden sonra maaş ödemesi yapılıyor. Bu yüzden evde bakım maaşı sorgulama işlemi sürekli yapılmalı ve hatta Kaymakamlıklardan takip edilmelidir. Başvuru yapıldıktan sonraki dönemde, Sosyal Hizmetler’den bir heyet engellinin evine ziyarette bulunarak bir rapor hazırlar. Başvuru evrakları tamam ve koşullar sağlanıyorsa görevliler banka hesap bilgisi isterler. Ancak, ödemeler bulunulan ilin veya ilçenin yoğunluğuna göre 1 ile 6 ay arasında maaş bağlanmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Hangi Bankaya Yatıyor?

Başvuru onay süreci tamamlandıktan sonra bulunulan ildeki sıraya göre ilk yatırım Ziraat Bankası hesaplarına yatmaktadır. Bu bankadan da çekim işlemi yapılmaktadır. Evde bakım maaşın sorgulama işlemleri banka aracılığı ile de yapılabilmektedir. Maaşların yatırılış tarihi kesin olmamakla beraber ayın 8’inden sonra yapılmaktadır. Evde bakım aylığı Ziraat Bankası şubelerinden çekilebileceği gibi, sıra beklemeden ATM’lerden de çekilebilir. Evde bakım maaşının illerdeki ve ilçelerdeki yoğunluğa göre 8’i ile 20’si arasında yapılmaktadır. Evde bakım maaşını sorgulama için Sosyal Hizmetler, Kaymakamlıklar ve Ziraat Bankası şubeleri kullanılabilir.

- Bir önceki yazımız olan TC Kimlik Numarasıyla Engelli Maaş Sorgulama başlıklı makalemizde Engelli Maaş Sorgulama, TC Kimlik Numarasıyla Engelli Maaş Sorgulama ve TC Kimlik Numarasıyla Engelli Maaş Sorgulamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

2022 Engelli maaşı

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Zaman Alınacak?

2022 Engelli Maaşı Artık Aylık Olarak Verilecek! 2022 Engelli maaşı aylık olarak verilecek şeklinde söylentileri …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir