Ana Sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Evlenenlere Devlet desteği

Evlenenlere Devlet desteği

Evlenenlere Devlet desteği Nasıl Alınır?

İki adet Evlenenlere Devlet desteği bulunmaktadır. Bunlar; Çeyiz Parası (Evlenme Yardımı) ve Devlet destekli çeyiz katkısıdır. Çeyiz Parası, SGK’ den aylık alan yetim kız çocuklarının evlenmeleriyle bu aylığın kesilmesi üzerine bir defaya mahsus olmak üzere bu kızlara devlet tarafından verilen evlenme yardımıdır. Devlet destekli çeyiz katkısı ise yeni evlenen ya da evlenmek isteyen, çeyiz parası hesabı açmış kişilere yapılan yardımdır.

Çeyiz Parasından Kimler Yararlanabilir?

  • Anne ya da babasının kaybı üzerine kendilerine ölüm – yetim aylığı bağlanmış olan kız çocukları evlenmeleri durumunda bu devlet desteğinden yararlanabilmektedir. Fakat aynı durumda olan erkek çocukları bu destekten yararlanamamaktadır.
  • Evlenem yardımına başvuru yapabilmek için mutlaka belirtilen durumda olan kız çocuklarının yetim aylığına bağlı olmaları gerekmektedir.
  • İkinci evliliğini yapacak olan bireylerin bu destek yararlanması söz konusu değildir.
  • Evlenme desteğinden yararlanmak için 25 yaş sınırı bulunmaktadır.

Çeyiz Parası Başvuru İşlemleri

Evlenenlere Devlet desteği imkanlarından faydalanabilmek için öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken husus evliliğin gerçekleştiği tarihten itibaren 5 sene içinde bu ödeneğe başvuru yapmanız gerekmektedir. 5 sene geçtikten sonra kişiler kesin olarak çeyiz parası haklarını kaybederler. Bu ödeneğe başvuru için kişilerin Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri ya da SGK İl Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvuru için gereken belge evlenme ödeneği talep dilekçesidir. Evliliğin henüz nüfus kütüğüne işlenmemesi durumunda evlenme ödeneği talep dilekçesinin yanında evlilik cüzdanı da istenmektedir.

Çeyiz Parası Miktarı

Evlenme yardımı miktarı, kişinin aldığı yetim aylığı göz önünde bulundurulup son alınan yetim aylığının 24 katı olarak hesaplanmaktadır (Örneğin; kişinin yetim aylığı 600 TL ise evlenmesi durumunda çeyiz parası 14400 TL’ dir.). Bu tutar, bir kereye mahsus ve peşin olarak verilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu ödeneği Ziraat Bankası’ na yatırmaktadır. Ziraat Bankası hesabı olanlar ödeneği kendi hesaplarından tahsil ederken hesabı olmayanlar TC kimlik numaraları ile veznelerden alabilmektedir.

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı

Bu yardımdan yararlanmak isteyen yeni evli veya evlenmek üzere olan çiftlerin çeyiz hesabı açılan bankaların herhangi birinde çeyiz hesabı açtırmış ve bu hesaba en az 3 yıl boyunca para yatırmış olması gerekmektedir. 3 yıl sonunda devlet biriktirmiş olduğunuz tutarın %20’ si kadar hibe eklemekte ve tarafınıza ödeme yapmaktadır. Çeyiz hesabınızda biriken parayı hesabı açtırmış olduğunu bankanın şubesinden, internet bankacılığı aracılığıyla ya da telefon şubesinden öğrenebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan İnternet Vergi Daire Nedir? Hangi Hizmetleri Verir? başlıklı makalemizde cep telefonunuzdan Gelir İdaresi Başkanlığı, İnteraktif Vergi Dairesi ve İnternet Gelir Dairesi Hizmetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

2022 Engelli maaşı

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Zaman Alınacak?

2022 Engelli Maaşı Artık Aylık Olarak Verilecek! 2022 Engelli maaşı aylık olarak verilecek şeklinde söylentileri …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir