Ana Sayfa / KREDİLER / Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Maliyetleri

Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Maliyetleri

Ülkemizde faaliyet gösteren onlarca banka olmasına rağmen, bunların tamamı faiz ile işlem yapmamaktadır. Çünkü, İslam dinini benimsemiş bir ülke olmamızdan dolayı, faizin haram kabul görmesi, İslami kurallara göre yaşayan kişilere yönelik yeni hizmetleri beraberinde getirmiştir. Banka denildiğinde akla hemen faiz geliyor olsa da, şuan ülkemizde faaliyet gösteren İslami bankalar yani katılım bankaları, kişilerin herhangi bir faiz ödemesine gerek kalmadan da kredi kullanabilmelerine olanak tanımaktadır. Bu bankaların sunduğu faizsiz kredi hizmeti, kişilerin bankalara yatırdıkları mevduat hesapları sayesinde mümkün olmuştur. Bankada mevduatı olan ve değerlenmesini isteyen kişiler için bankalar ihtiyaç sahiplerine kredi sunmakta ve sunulan krediden de belirli oranlarda kar payı alınmaktadır. Bu kar payı da hem mevduat sahiplerine hem de bankanın karına eklenmektedir.

Faizsiz Kredi Sunan Katılım Bankalar

Şuan ülkemizde bulunan ve faizsiz kredi sunan katılım bankalarına baktığımız zaman, en uygun kar oranları ile kredi almanızın mümkün olduğu katılım bankalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Faizsiz Kredi Maliyetleri Ne Kadar?

Diğer bankaların tamamında yapabileceğiniz işlemleri, belirttiğimiz İslami bankalardan da aynı şekilde yapabilmektesiniz. Şuan sunulan kar payı oranlarına göre, kişilerin 10 bin TL borç için karşılaşacakları maliyetleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Ziraat Katılım Bankası: Kredi paketlerinde kar oranı %1,29 olarak belirlenmiştir. 10 bin TL kredi alan kişiler ayda 297 TL ödeme yaparak 48 ayda borçlarını kapatabilmektedir. Toplam maliyet ise, 14 bin 808 TL’ye denk gelmektedir.
  • Albaraka Türk Katılım Bankası: Albaraka Türk, kredi başvurusunda bulunacak kişilerden %1,40 kar oranı almaktadır. Buna göre 10 bin TL için ayda 305 TL ödeme yapılmakta ve 48 ay sonunda da bankaya 14 bin 883 TL ödeme yapılmaktadır.
  • Türkiye Finans Katılım Bankası: Kar oranı %1,45 olarak belirlenmiştir. 10 bin TL için ayda 309 TL ödeme yapılacak ve toplamda da bankaya 14 bin 698 TL ödeme yapılacaktır.
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası: %1,43 kar oranı ile alacağınız kredilerde aylık 307 TL ödeme yapabilecek ve 48 ayın sonunda da 14 bin 295 TL’lik bir ödeme yapacaksınız.

- Bir önceki yazımız olan Ziraat Hayvancılık ve Su Ürünleri Kredileri Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde hayvansal üretim kredisi, su ürünleri kredisi ve Ziraat Hayvancılık ve Su Ürünleri Kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir