Ana Sayfa / BANKACILIK / Findeks Karekodlu Çek Nedir?

Findeks Karekodlu Çek Nedir?

Findeks ile artık çek ile yapacağınız ya da alacağınız ödemelerde daha güvende hissedeceksiniz. Standart banka çeklerinin yeni versiyonu olan Karekodlu Çeklerin üzerinde bulunan karekod keşidecinin çek ödeme geçmişi ve çek yaprağının geçerliliğle ilgili bilgilere kolaylıkla erişmenizi sağlar. İlgili yeni kanun gereği Karekodlu Çeklerin kullanımı 01.01.2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir. Karekodlu Çekleri kabul ederek daha güvenli işlemler gerçekleştirmenin yanında Karekodlu Çeklerle ödeme yaparak çek ödeme performansınızın izlenmesinde herhangi bir sakınca olmadığını ve ne kadar güvenilir bir tüccar olduğunuzu göstermiş olursunuz. Ticari rekabetin yoğun olduğu ortamlarda bu durum size artı puan kazandıracaktır.

Çek Hamili İçin Karekodlu Çekin Faydaları

  • Sahte Çekleri Anlamanızı Sağlar: Findeks Mobil uygulaması aracılığıyla anında ulaştığınız Karekodlu Çek Raporundaki bilgilerle, elinizdeki çekin üzerinde yazanları karşılaştırabilir ve olası bir çelişkiyi fark edebilirsiniz.
  • Kayıp ve Çalıntı Çekleri Tespit Etmenizi Sağlar: Sorguladığınız çek hakkında kayıp, çalıntı bildirimi olup olmadığı ya da çekin halihazırda tahsil edilip edilmediğini kolayca öğrenebilirsiniz.
  • Keşidecinin Çek Ödeme Performansını İncelemenizi Sağlar: Keşidecinin çek işlemleriyle ilgili geçmişini; varsa karşılıksız çeklerini, daha önceki çek ödemelerini ya da adetlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Findeks Karekodlu Çek Sorgulama

Öncelikle, İOS Cihazlar için (iPhone ya da iPad) App Store, Android Cihazlar içinse Google Play’ e girerek Findeks Mobil uygulamasını indirmelisiniz. Daha sonra karşınıza gelen ana ekranda Giriş Yap butonuna tıklamalısınız. Eğer Findeks hesabınız yoksa ana ekranda bulunan Yeni Üyelik butonuna tıklayıp üye olmalısınız. Giriş Yap butonuna tıkladıktan sonra mevcut üyelik tipinize göre Kurumsal ya da Bireysel sekmelerinden birini seçmelisiniz. Bireysel üyeyseniz TC kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak giriş yapmalısınız. Kurumsal üyeyseniz şirketinizin vergi numarası, TC kimlik numaranız ve şifrenizi yazarak giriş yapmalısınız. Bu işlemlerin ardından telefonunuza SMS şifresi gelecektir, o şifreyi girip Devam butonuna tıklamalısınız.  Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ana menüden Çek Raporu sekmesine tıklayınız. Çek raporu alma seçenekleri listesinden Karekodlu Çek Raporu seçeceğine tıklayınız. Bu işlemden sonra Karekod okuma özelliği olan kamera ekranı karşınıza gelecek. Elinizde bulunan çekin üzerindeki karekod kamera ekranda bulunan sarı çerçeveye tam oturacak şekilde kameranızı çeke yaklaştırınız. Kamera karekodu tarama işlemini gerçekleştirdikten sonra karekodun içerdiği bilgiler Findeks sisteminde taranır ve e sonuçlar detaylı bir Karekodlu Çek Raporu olarak size gönderilir. Rapordaki çek bilgileri elinizdeki çek ile eşleşiyorsa Rapor Al butonuna tıklayınız ve Hizmet ve Satış Sözleşmesini onaylayınız. Bu raporu inceleyerek çeki alıp alma kararını hızlıca verebilirsiniz.

Karekodlu Çek Raporu İçeriği

  • Firma Bilgileri: Karekodlu Çek Raporunun ilk bölümünde sistemden keşideci ve çek bilgileri bulunur. Bu bölümdeki bilgilerle elinizdeki çeki kontrol ederek dolandırıcılık, sahtecilikten korunabilirsiniz.
  • Çek Endeksi: Çek endeksi, 0-1000 arası değer alır ve bu değer keşidecinin geçmiş çek ödeme performansını yansıtır. Bu değer hesaplanırken keşidecinin son 36 ayda yaptığı çek işlemleri dikkate alınmaktadır. Keşidecinin çek endeksinin hesaplanabilmesi için bu son 36 aylık sürede en az bir adet çekinin olması gerekir. Eğer son 36 ayda hiç çek verici yoksa çek endeksi hesaplanamaz. Çek endeksi 0 ise dikkatli olmalısınız. Bu değere sahip keşidecinin tüm çeklerinin karşılıksız çıkmış demektir ve keşideciye ait çekler kabul edilmemelidir.
  • Detaylı Rapor: Bu bölümde keşidecinin çek ödeme performansı, elinizde bulunan çeke ait detaylı bilgiler, varsa çek numarasına ait ihtiyati tedbir kararı ya da iflas kararı bulunmaktadır.

Karekodlu Çeke Nasıl Sahip Olunur?

Karekodsuz çekleri Türkiye’de bulunan bankalardan temin edebildiğiniz gibi Karekodlu çekinizi de aynı bankalardan talep edebilirsiniz. Karekodlu çek uygulamasından daha verimli yararlanabilmeniz için Findeks üyesi olmanız gerekmektedir. Bankaya gitmeden önce Findeks’ in internet sitesinden kolayca üye olabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Ziraat Mobil Bankacılık Hizmetleri başlıklı makalemizde Ziraat Mobil Bankacılık Yenilikleri, Ziraat Mobil ile Yapılabilecek İşlemler ve Ziraat Mobil Kurumsal hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir