Ana Sayfa / BANKACILIK / Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır? Haciz Sorgulama Nereden Yapılır?

Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır? Haciz Sorgulama Nereden Yapılır?

Pek çok devlet hizmetinin e-devlet çatısı altında toplanması yapılan işlemlerin hızlanmasını ve biz vatandaşların bu devlet hizmetlerinden daha fazla ve aktif bir şekilde faydalanabilir hale gelmemizi beraberinde getirdi. Bunun yanında, Google tarafıdan sadece en güvenilir ve en iyi uygulamalara verilen en iyi geliştirici unvanını almayı başaran e-devlet mobil uygulaması ile birlikte zaman ve mekandan bağımsız olarak hızlı erişim ve kullanılabilirlik artmış oldu. Gelişen ve değişen teknolojilere ayak uydurmamızın göstergesi ve aynı zamanda avantajlarından olan e-devlet çatısı altında toplanmış bahsi geçen hizmetlerden biri de haciz sorgulama uygulamasıdır, diğer adıyla e-haciz uygulamasıdır. 

Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-haciz uygulaması e-devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı ortaklığı ile oluşturulmuş bir hizmettir. Dolayısıyla elektronik haciz sorgulama işlemini gerçekleştirmek için e-devlet sitesine girmeniz yeterli olacaktır. Siteye giriş yaptıktan sonra sitenin arama çubuğuna e-haciz yazıp aratarak uygulamaya ulaşabilirsiniz. Uygulama adresi olan https://intvrg.gib.gov.tr uzantısını kopyalayıp arama moturunun arama çubuğuna yapıştırmak e-haciz uygulamasına ulaşmanın bir diğer yöntemidir. 

E-haciz uygulama ekranına ulaştıktan sonra yapmanız gereken tek şey T.C. kimlik numarasınızı ve e-devlet şifrenizi yazmak. Bu bilgileri girdikten sonra ise sisteme giriş yap butonuna basarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer mevcut bir e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanız ile gidip 2 TL ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz. T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi onayladıktan sonra otomatik olarak Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet Vergi Dairesi sistemine yönlendirileceksiniz. Bu sistem kapsamında araçlarınıza ya da banka hesaplarınıza uygulanan hacizleri görebilirsiniz. Eğer haciz durumunda olan herhangi bir aracınız ya da banka hesabınız yoksa “Adınıza düzenlenmiş aktif haciz bildirisi bilgisi bulunmamaktadır.” Yazısını göreceksiniz. Bu sizin için çok iyi bir haber! 

Borçlarınızı düzenli ve devamlı olarak ödüyorsanız doğal olarak bu işlem çok da kafaya takmanız gerek bir işlem değil. Fakat, borçlu olduğu halde borçlarını ödeyemeyen ve hatta bu hususta tarafına dava açılanlardansanız bu işlem sizin için büyük önem taşımakta, haciz sorgulama işlemine dikkat etmelisiniz. E-haciz uygulaması ile adınıza kesilen bir haciz cezası olup olmadığını görüp daha tedbirli davranabilirsiniz. 

- Bir önceki yazımız olan Akbank Pos Destek Sistemi Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizde Akbank POS Destek Avantajları ve Akbank POS Destek sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir