Ana Sayfa / BANKACILIK / Hesap İşletim Ücretleri Kalktı mı, Ödenen Ücretler Geri Alınabilir mi?

Hesap İşletim Ücretleri Kalktı mı, Ödenen Ücretler Geri Alınabilir mi?

Senelerdir popülerliğini koruyan bir soru var ise o da hesap işletim ücretleri nedir? sorusudur büyük ihtimalle. Banka müşterileri bu ücreti neden ödediklerini bilmemekte ve haberleri dahilinde olmadan kesilen bu ücreti ödemekten rahatsızlık duymaktadırlar. Hesap işletim ücretini tanımlamak gerekirse bankaların, vadesiz hesap müşterilerinden 6 aylık ya da 3 aylık periyotlar dahilinde hesap işlemleri ya da kağıt gibi masraflar için aldıkları aidat olduğunu söyleyebiliriz. Bu 6 aylık ya da 3 aylık periyotlarda alınan ücretin tutarı bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse Ziraat Bankası bu ücreti 100 TL olarak tahsil ederken İş Bankası 80 TL olarak tahsil edebilmektedir. bu hususta en çok can sıkan noktalardan biri ise bankaların hesapta para olması durumunda habersiz bir şekilde bu ücreti kesiyor olmalarıdır. Fakat, can sıkıntımız son buldu gibi görünüyor. Çoğu banka müşterisi bu bedeli ödemekten memnun değilken hesap işletim ücreti ile ilgili Danıştay kararı yüzleri güldürüyor!

Danıştay’ın Hesap İşletim Ücretleri Kararı 

TÜSODER yani Tüketici Sorunları Derneği’nin finansal tüketicilerden alınacak ücretlerle ilgili yönetmeliğin birkaç maddesine ilişkin Danıştaya açtığı dava sonucunda bankların hesap işletim ücretleri almasını düzenleyen yönetmeliğin iptali kararı alındı. Bunun yanında nakit avans çekim ücreti, kurum ve kuruluşlara yapılan ödemeler ve tahsis ücreti hususundaki yönetmelik maddesinin iptali istemi ise reddedildi.  

Ödenmiş Hesap İşletim Ücretleri Geri Alınabilir mi, Geri Almak İçin Ne Yapmalı? 

Son 10 seneye dönük ödediğiniz hesap işletim ücretlerini geri alabileceğiniz müjdesi Ticaret Bakanlığından geldi! Bahsi geçen parayı geri alabilmek için izlemeniz gereken işlem basamakları şöyle sıralanabilir:

Öncelikle hesap işletim ücretinin kanuni dayanağının olmadığını belirterek bankanızdan varsa geçmişe dönük son 10 sene için kesilmiş olan hesap işletim ücretlerinin dekontlarını ya da ekstrelerini istemelisiniz.

Bankalar büyük olasılıkla ödemiş olduğunuz hesap işletim ücretlerinin iadesini yapmayı reddecektir. Reddedilmek sizi yıldırmasın. Hakkınız olan parayı geri almak için mücadele etmeye devam edin. Reddedilmeniz durumunda gelen cevap veya dekontlar ile talep yazınızı hazırlayıp ilçe kaymakamlığında bulunan hakem heyetlerine başvurmalısınız.

Dilekçe ile bireysel bireysel başvurunun yanısıra e-devlet üzerinden başvurada bulunabileceğiniz gibi avukat aracılığı ile de başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Nuvo Kart Nedir, Yapı Kredi Nuvo Kart Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Nuvo kredi kartları ve Nuvo TLcard hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir