Ana Sayfa / BANKACILIK / Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nedir?

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nedir?

Kredi kartı kullanan kişiler için banka tarafından sunulan her detay değişkenlik göstermektedir. Bireysel olarak kredi kartı kullananlar için hesap kesim tarihi değiştirme işlemi yapabilme avantajı bulunur. Hesap kesim tarihi, bankaya ödeme yapılacak olan zaman dilimini ifade eder. Ay içerisinde yapılan tüm işlemlerin toplu olarak kullanıcılara sunulmasıyla beraber, ödenmesi gereken tutarı bildirir. Kredi kartlarında hesap kesim tarihi, kredi kartı ilk kez alınırken kullanıcılar tarafından belirlenir. Tarihlerin doğru ayarlanması kredi kartının kullanıma kapanmaması açısından büyük önem taşır. Hesap kesim tarihinde belirlenen süre içerisinde ödeme yapılmaması durumunda banka tarafından uyarı gerçekleştirilir. Kredi kartlarına yanlış hesap kesim tarihi ayarlaması nedeniyle borç ödeyememe durumuyla karşı karşıya kalmak kredi notu için de düşüşü beraberinde getirir. Hesap kesim tarihinin, gelir durumuna göre ayarlanması sayesinde zorluk yaşanmadan gerekli ödemeler gerçekleştirilebilmektedir.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Ne İşe Yarar?

Hesap kesim tarihi, her müşteri için ayrı bir zamanı kapsar. Her insan için gelir tarihleri farklılık göstereceğinden dolayı, hesap kesim tarihi de bu kriter ön planda tutularak şekillendirilmelidir. Son ödeme tarihi belirlenen kredi kartı için bankalar tarafından sunulan ekstrenin de bu tarih içerisinde ödenmesi zorunluluğu bulunur. Kredi kartı kullanıcıları tarafından en çok merak edilen soruların başında, kredi kartı için ilk belirlenen hesap kesim tarihi değiştirilir mi? sorusu gelir. Kredi kartının ödemesi için doğru tarih ayarlamasının yapılmasıyla doğru orantılı olarak maddi açıdan avantajlı konuma geçilir. Bankalar, hesap kesim tarihi değiştirmek için müşterilerine hak tanırlar.

Hesap Kesim Tarihi Hangi Tarihlere Değiştirebilir?

Bankalar, kredi kartı kullanan müşteriler için hesap kesim tarihi ayarlamalarını tamamen isteğe özel olarak şekillendirirler. Hesap kesimlerinin yeniden düzenleneceği tarih, müşterilerin sahip oldukları gelir durumuna göre değişebilir. Hesap kesim tarihi düzenlemeleri için herhangi bir ekstra ücret ödenmesi durumu söz konusu değildir. İlgili bankanın internet şubesi üzerinden veya fiziksel şubesi üzerinden değişim işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilme avantajını beraberinde getirmektedir. Hesap kesim tarihinin değiştirilmesi sayesinde, banka ekstreleri için belirlenen son ödeme tarihi istenilen zaman dilimine çekilebilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar başlıklı makalemizde Hangi Bankalar Hesap İşletim Ücreti Almaz? ve hesap işletim ücreti almayan bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir