Ana Sayfa / BANKACILIK / İlk Kredi Kartı Ne Zaman Ortaya Çıktı?

İlk Kredi Kartı Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Kredi Kartın İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı?

İlk Kredi Kartı konusunda hiçbir bilgi sahibi değilseniz bu durumda yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz. Kredi kartları günümüzde binlerce hatta milyonlarca insanın cebine girmiş durumda. Bu denli yaygın bir şekilde kullanılan bu kartların ne zaman ve ne şartlar altında ortaya çıktığını bilmek hemen herkesin hakkı. ABD kökenli olan kredi kartı bir ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıktı ve ilk kez ABD bünyesinde kullanıldı. Akaryakıt istasyonlarını başlangıç için kendisine hedef alan kredi kartı, henüz o günlerde bu denli yaygınlaşacağını bilmeden ilerleyişini sürdürdü. İlk kredi kartı ise 1921 yılında Western Union bünyesinde üretildi ve kullanıma sunuldu. Tabi o dönemlerde POS aracılığıyla üretimi mümkün olan kredi kartları yoktu, o dönemde kullanılan kredi kartları mekanik sisteme dayalıydı. Günümüz teknolojisi ile birebir örtüşen yani çipli dokuya sahip olan kartlar ise 1950’li yılların başında ortaya çıktı. Diners Club adı verilen ilk kredi kartı, döneminde zenginlerin hedefinde olan bir ekonomik unsurdu. Temeli iş adamının fikrinden ortaya çıkan kredi kartı, imza ile ödemeyi reddederek kendine has teknolojiye yönelmesiyle atılmıştır.

Türkiye’de İlk Kredi Kartı Ne Zaman Kullanıldı?

Türkiye’de ilk kredi kartı temelde birkaç badireyle birlikte gündeme geldi. Alt yapı ve sisteme olan yabancılık nedeniyle dönem sorumlularının büyük problem yaşadıkları aşikar. Buna rağmen 1968 yılında Türk Ekspress şirketi tarafından kredi kartı piyasaya sunuldu. Ülkemizde sunulan kart ise “American Express” adıyla kullanıcılara verilmekteydi. Sürecin ilerleyişi elbette ki uzun zaman dilimlerine bedel oldu. Zamanla gelişen ve yaygınlaşan kredi kartları artık 1980 yılına geldiğimizde Visa adını alarak cüzdanlara girmeye başlamıştı. Sonrasında ise herkesin alıştığı bu kartlar artan banka şubeleri ile çok daha iyi noktalara taşındı.

Eskiden Kredi Kartı Nasıl Kullanılıyordu?

Eski kredi kartları günümüzde yürütülen sistemden çok daha farklıydı. Veri transferi günlük olarak internet sayesinde yapılırken, günümüz öncesinde bankalar slip alışverişi yaparak hesapları denetliyordu. Bu da ciddi bir insan gücünün belirgin olarak ihtiyaç haline gelmesine davetiye çıkardı. Gerçek anlamda yaygınlaşan kredi kartı ise ülkemiz sınırları içerisinde mimarının Yapı Kredi bankasının olduğu Wordcard ürünleridir.

- Bir önceki yazımız olan En Fazla Şubesi Olan Banka Ve Şube Hangisidir? başlıklı makalemizde Bankaların Şube Sayıları ve Hangi bankanın kaç şubesi var? hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir