Ana Sayfa / Genel / İmar Affı 2018 İmar Barışının Getirdikleri

İmar Affı 2018 İmar Barışının Getirdikleri

İmar affı halk tarafından imar barışı olarak da bilinmektedir. İmar barışı 2018 yılı içerisinde resmen onaylanmış durumdadır. Tüm bu bilgilerden önce imar nedir ,imar affı nedir , imar affı 2018 yılındaki durumunun ayrıntıları nedir gibi soruları cevaplandırmak daha iyi olacaktır.

İmar Affı Hangi Durumda Gerçekleşmektedir ?

Bir yapının inşa edildiğini düşünün . Bu bina imar kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmiş olsun. İmara uygun inşa edilen binaların veya yapıların daha sonra imar kuralları çerçevesini dinlemeyerek kaçak yapıların eklenmesi gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Söz konusu olan bu durumların yani eklenen kaçak yapının imar kuralları ve kanunları çerçevesinde resmiyet kazanması durumunda imar affı gerçekleşmektedir .

Daha önceleri kaldırılan ,kaldırılması düşünülen imar affı kanunları daha sonra 2018 yılına kadar uzatılmıştır.  İmar affının kaldırılması 2018 yılında gündeme gelmiştir. Üç yıl daha uzatılmasının sebebi ise belirtilen sürede işlemlerini yetiştiremeyen veya yapamayan , aynı zamanda henüz tapu sahibi olamayan vatandaşların yoğun talebi ,istekleri doğrultusunda gerçekleşmesidir. İmar affı 2018 yılı içerisinde 31 Mayıs vaktine kadar geçerliliğini korumuş bulunmaktadır. Bunun haricinde 2018 yılında 31 Mayıstan sonra tekrar uzatılmıştır ve süre Ekim ayına kadardır. Yapı ödeme durumları ise tarih olarak 31.12.2018 gününe kadar uzanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için ilgililerle görüşmekte fayda vardır.

İmar Affına Dahil Olan Durumlar

İmar affı her şart veya her durum için gerçekleşmemektedir. İmar affına dahil olmak için bazı özelliklerin sağlanması gerekmektedir.

  • Hepsi veya bazısı kaçak olan yapılar
  • İzni olmayan gayrimenkuller
  • Belediye ve belediyenin etrafında yer alan sınırlarında bulunan yapılar
  • Bazı yönetmelikler gereği söz konusu olan yapılar
  • Sanayi yapılar
  • Deposal yapılar
  • Turistik yapılar
  • Tarımsal yapılar

gibi alanlarda bulunan yapılar imar affı kapsamına girebilmektedir. Bunun haricinde anlaşma gereğinden ötürü de imar affı kapsamına giren yapılar imar barışı 2018 yılında yararlanmaktadır.

İmar affının olmadığı bölgeler ise askeri bölgelerdir. Havacılık yasası gereği kanundan yararlanamayan yapılar ruhsatsız ve izinsiz yani kaçak yapıldığı takdirde hiçbir şekilde imar affından yararlanmamaktadır.

İmar Affının Beraberinde Getirdiği Değişiklikler

  • Ruhsatsız hafriyat işlemleri
  • Yatay mimariye hızla yönelme

İmar affının beraberinde getirdiği değişiklerden bazısıdır.

- Bir önceki yazımız olan Kumbara Almak İçin 3 Neden Kumbara Kullanmanın Faydaları başlıklı makalemizde Birikim yapmak ve kumbara almak için sebepler hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi notu düşük olanlar

Senetle Para Veren Faktöringler

Senetle Para Veren Faktöringler Yeni yıla girdiğimiz şu dönemlerde daha heyecan ve mutluluğumuzu tam yaşayamamışken …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir