Ana Sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / İnternet Vergi Daire Nedir? Hangi Hizmetleri Verir?

İnternet Vergi Daire Nedir? Hangi Hizmetleri Verir?

İnternet Vergi Daire

Evinizin rahatlığında bilgisayarınızdan ya da cep telefonunuzdan Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın İnternet Vergi Daire hizmetini kullanarak işlemlerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Vergi Daire Hizmetleri

İnternet Gelir Dairesi Hizmetleri; Şifreli hizmetler ve Şifresiz hizmetler olmak üzere 2’ ye ayrılır.

Şifreli Hizmetler

İnternet vergi dairesinden e-beyanname gönderme, vergi dairesine gitmeden ihtiyaç duyduğunuz belgeleri alma ya da bilgilerinizi gönderme işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle Vergi Dairesine yazılı müracaat ile şifrenizi almalısınız. İnternet vergi daire şifreniz ile ödemlerinizi, tüm borcunuzu, verilen beyannamelerinizi ve  muhasebecinizin adınıza yapması gerekenlerin ne kadarını yaptığını takip edebilirsiniz.

 • E-beyanname
 • İnternet Vergi Daire: Şifrenizle giriş yaparak borç ödeme, motorlu taşıtlar, borç sorgulama, kira beyannamesi, ihbar, bilgi girişi, dilekçe ve sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • İnteraktif Vergi Dairesi: Şifreniz ile giriş yaparak sicil bilgilerine erişim, borç detayları ve ödeme, beyanname, bildirim ve tahakkuklarınızı görüntüleme, iade edilebilir durumdaki ödeme bilgilerini görüntüleme, vergi kez ihbarnamelerine erişme, e-yoklamaları, e-tebligatları, e-hacizleri görüntüleme, vergi ceza indirim talebinde bulunma, vergi borcu taksit talebinde bulunma, borç durum yazısı talebinde bulunma, mükellefiyet yazısı talebinde bulunma, dilekçe verme, işe başlama bildirim, işi bırakma bildirimi, işyeri adres değişikliği bildirimi, şube işyeri açılış bildirimi ve şube işyeri kapanış bildirimi gibi çok sayıda işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Şifresiz Hizmetler

Herhangi bir şifre olmaksızın kira beyannamesi gönderme, gayrimenkul satımı konusunda bilgi alma, vergi kimlik numarası sorgulama, yabancılar için vergi kimlik numarası sorgulama, e-vergi levhası sorgulama, verilen levhanın doğruluğunu sorgulama, ödeme belgelerinizin doğruluğunu sorgulama ya da vermiş olduğunuz dilekçelerin ne aşamada olduğunu sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Motorlu Taşıtlar: Motorlu Taşıtlar hizmeti ile motorlu taşır sorgulaması, motorlu taşıt ödemesi, kasko değerleri, ödeme bilgisi sorgulama ya da motorlu taşıt vergisi hesaplama gibi çok sayıda işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hazır Beyan Sistemi: Hazır Beyan Sistemi hizmetinden faydalanarak yıllık gelir vergisi beyannamenizi vergi dairesine gitmenize gerek kalmadan kolayca verebilirsiniz.
 • Borç Bilgilendirme Servisi: Borç Bilgilendirme Servisini kullanarak vadesi gelmiş ve gelmemiş olan borçlarınızı vergi dairesine gitmeden görebilirsiniz.
 • 6552 Bilgilendirme ve Ödeme: 6552 sayılı kanun kapsamında borçlarınızın yapılandırma bilgilerine bu hizmet aracılığı ile erişebilir ve ödeme işlemleriniz online olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • 6111 Ödeme: Bu hizmetten yararlanarak yeniden yapılandırılmış olan borçların nasıl ödeneceğiyle ilgili bilgi alabilirsiniz. İnternet vergi daire şifrenizle ya da TC Kimlik numaranız ve diğer kimlik bilgilerinizle giriş yaparak 6111 sayılı kanun kapsamında başvuru yapabilir ya da yapılandırılmış olan borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Motorlu taşıtlar plaka ve tescil tarihi bilgilerinizle giriş yaparak taşıtınıza ait 6111 sayılı kanun kapsamında başvuru yapabilir ya da yapılandırılmış olan borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Bunların yanında tescil dosya numaranız, tahakkuk fiş numaranız ve kimlik bilgilerinizle de giriş yapıp 6111 sayılı kanun kapsamında başvuru yapabilir ya da yapılandırılmış olan borçlarınızı ödeyebilirsiniz.
 • Cep Telefonu Harcı Ödeme: Bu hizmetten yararlanarak telefon kullanım izin harcınızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz.
 • Sorgulamalar: Sorgulamalar hizmeti ile mükelleflere ait borç, vergi kimlik numarası, vergi levhası gibi çok sayıda sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • İhbar Bildirimi: İhbar Bildirimi hizmeti ile ihbar giriş, ihbar sonucu sorgulama ve ihbara ait belge gönderimi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer Hizmetler

 • B-trans (Elektronik Bilgi Transferi)
 • e-Fatura: Çoğunlukla kullanılan sevk irsaliyesi, serbest meslek makbuzu ve müstahsil makbuzu gibi belgeleri kağıt belge yerine elektronik belge olarak düzenlemesi ve elektronik ortamdan iletmesi yaygınlaştırılmaktadır. e-Faturalar bizim elektronik belgelerimizdir.
 • e-Defter: Vergi Usul ve Türk Ticaret Kanunları kapsamında tutulması gereken defterlerin artık e-Defter internet sitesinde duyurulan formatta, elektronik dosya biçiminde, baskı alınmadan kaydedilip muhafaza edilmesi yaygınlaşmaya başlamıştır.
 • e-Girişim:
 • 1189
 • KDV İlave Talebi Listelerini Gösterme

- Bir önceki yazımız olan TC Kimlik Numarasıyla Engelli Maaş Sorgulama başlıklı makalemizde Engelli Maaş Sorgulama, TC Kimlik Numarasıyla Engelli Maaş Sorgulama ve TC Kimlik Numarasıyla Engelli Maaş Sorgulamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

2022 Engelli maaşı

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Zaman Alınacak?

2022 Engelli Maaşı Artık Aylık Olarak Verilecek! 2022 Engelli maaşı aylık olarak verilecek şeklinde söylentileri …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir