Ana Sayfa / KREDİLER / İpotekli Araç Kredisi Nasıl Alınır?

İpotekli Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Gayrimenkul alımlarında olduğu gibi araçlarda da artık kredilerde ipotekli dönem başlamış durumdadır. Bazı bankalar tarafından yürürlülükte olan ipotekli krediyle beraber araçlara ipotek koyularak, bireylerin kredi ihtiyaçlarına yönelik çözüm bulunabilir. Aracın ipotek gösterilmesi sayesinde bankaya belirli bir güvence sağlanmış olarak, pozitif geri dönüş alabilmek daha kolay hale geliyor. Krediyi sorunsuz şekilde alabilmek ve aynı zamanda kredi tutarının en kısa süre içerisinde hesaba geçmesini sağlayabilmek adına ipotek yaptırmak büyük bir önem taşır. Araç kredisi için bankaya başvuru yapılmasının ardından gerekli olan evrakları tamamlayarak teslim etmek, ipotekli araç kredisi alabilmek için gerekli olan işlem aşamaları olarak belirlenmiş durumdadır.

Araç İpoteği Hangi Durumlarda Geçerlilik Kazanmaz

Araç ipoteği yaptırarak bankalardan kredi çekmek isteyenler için, ipotekli araç kredisi sağlayan bankaların bulunması gereklidir. Her banka, kullandırdığı kredi için farklı bir şart arar. Araç ipoteğini kabul eden bankalardan kredi alınacak olması durumunda araç üzerinde haciz veya rehin bulunmaması şartı bulunur. Araç üzerinde herhangi bir olumsuz durum bulunmaması koşuluyla araç ipoteği gösterilerek bankadan kredi çekilebilmesi kolaylaşır.

Hangi Araçlar için İpotekli Araç Kredisi Sağlanır?

İpotekli araç kredisi almak isteyenler için 0 KM ve 2.el seçenekleri mevcuttur. Banka tarafından sağlanan kredilerde, aracın kaçıncı el olduğuyla beraber üst limit belirlenmesi de gerçekleştirilmektedir. Araç rehini karşılığında kredi alınmasında aracın modeli de önem arz etmektedir. Banka onayı verilme aşamasında belirli oranlardan sağlanan kredinin geri ödemelerin bireylere özel olarak ayarlanabilmesi de söz konusudur. Üzerinde ipotek bulunan araçların satışı gerçekleştirmek istendiğinde ilk olarak ipoteğin kaldırılması gereklidir. İpotekli halde araç satışını tamamlamak isteyenler için tercih edilebilecek tek yöntem karşı tarafla anlaşmaktadır. Karşı tarafla anlaşılması durumunda bankayla da iletişime geçilerek ipotekli satış gerçekleştirilebilmesi de mümkün durumdadır. Banka tarafından ipotek koyularak araç kredisi verilmesiyle gerçekleştirilen araç satışında, aynı şartlarda alıcı tarafından kredi ödeme yükümlülüğü bulunur. Banka sadece ipotekli olarak satışı gerçekleştirerek aynı işlemleri başka bir birey üzerine gerekli şartların kabul edilmesiyle aktarmış olur. Kredi ödemelerinin düzenli olarak sürdürülmesi gereklidir.

- Bir önceki yazımız olan Faiz Oranı Uygun İhtiyaç Kredileri 2018 başlıklı makalemizde ihtiyaç kredileri ve Uygun Faiz Oranlı İhtiyaç Kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir