Ana Sayfa / BANKACILIK / İptal Edilen Kredi Kartını Açmak İçin Ne Yapmak Gereklidir

İptal Edilen Kredi Kartını Açmak İçin Ne Yapmak Gereklidir

Kredi kartı kullanımı taksitli alışverişler için oldukça uygun olmaktadır. Alınacak ürünün ödemesini taksitli şekilde ödenme zorluğu nedeni ile kredi kartı kullanımı yaygınlaşmıştır. Fakat kart vade ödemelerinin aksaması nedeni ile birçok banka müşterinin kullanmış olduğu kredi kartlarını dondurmakta ve ödemelerin gerçekleşmemesi durumunda kartı iptal edebilmektedir. Kredi kartı kullanıcıları da iptal edilen kredi kartını açmak için izlenecek yolları aramaktadır.

Kredi Kartının İptal Edilmesi Durumları

  • Kredi kartları vade ödemesinin yapılmaması ve banka tarafından kredi kartı kullanımının iptal edilmesi durumu
  • Kredi kartı kullanımının kullanıcının kendi isteği doğrultusunda kapatılması durumu
  • Kredi kartının kaybolması ve kullanıcının beyanı üzerine kapatılması durumu

Gibi nedenlerle kredi kartı iptali söz konusu olmaktadır. Ayrı ayrı nedenlerden dolayı kredi kartı kullanımı iptali olması nedeni ile kredi kartının tekrardan aktif edilme durumları da farklılık göstermektedir.

Kredi Kartının Vade Ödemelerinin Yapılmaması Ve Banka Tarafından Kapatılması Durumu

Kredi kartının banka tarafından kapatılması borç nedeni ile olmaktadır. Bundan dolayı da kredi kartının tekrardan aktif hale gelebilmesi için banka ile iletişime geçilmeli ve borcun ödenmesi gerekmektedir. Banka borcu yapılandırabileceği gibi kredi kullanımı sağlayarak kredi kartı borcunu sıfırlayabilir. Bu aşamadan sonra kullanılan kredinin vade ödemeleri otomatik ödemeye verilir. Kredi kartının borcunun olmaması nedeni ile de kredi kartı kullanımı aktif hale gelecektir. Bazı bankalar iptal edilen kredi kartını açmak için kredi kartı borcu ödemesi gerçekleşmesi durumunda kart limitini düşürebilmektedir.

Kredi Kartının Kişinin İsteği Doğrultusunda İptal Edilmesi

Kredi kartı kullanıcısı kartının iptal edilmesini istemişse kartını tekrardan aktif hale getirmensin birkaç yolu bulunmaktadır. Fakat iptalin üzerinden 6 ay geçmişse kartın tekrar aktif hale gelmesinin imkânı olmamaktadır. Belirtilen süre boyunca kart kullanıcısı internet bankacılığı, banka müşteri hizmetleri ve banka şubelerinden başvuru yaparak kartı aktif hale getirebilir. Gerekli işlemlerin uygulanması sonucunda bazı bankalar aynı özelliğe sahip yeni kredi kartı verebileceği gibi bazı bankalar eski kartı kullanımını devam ettirmektedir.

Kredi Kartının Kaybolması Durumunda Kredi Kartının Tekrardan Kullanıma Açılması

Kredi kartının kaybolması durumunda bankaya durum bildirilmesi üzerine banka kartı iptal edecektir. Eğer kart kullanıcısı kredi kartını kullanmaya devam etmek isterse banka aynı özelliğe sahip yeni bir kredi kartı çıkartmakta ve kartın bakiyesini yeni karta aktarmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri başlıklı makalemizde Ziraat Bankası Müşteri temsilcileri, Ziraat Bankası müşterileri ve Ziraat Bankası Sesli Yanıt Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir