Ana Sayfa / BANKACILIK / İş Bankası Yatırım Hesabı Nedir, Nasıl İşlem Yapılır?

İş Bankası Yatırım Hesabı Nedir, Nasıl İşlem Yapılır?

İş Bankası yatırım hesabı hisse senedi, eurobond, devlet tahvilleri, çeşitli fonlar, hazine bonosu, altın gibi yatırım ürünleri ile işlem yapabilmenizi ve tasarruflarınız değerlendirmenizi sağlayan bir hesaptır. İş Bankası yatırım hesabı üzerinden en çok kullanılan hizmet yatırım fonu hizmetidir. 

İş Bankası Yatırım Fonu Çeşitleri

İş Bankası yatırım hesabı hizmetlerinden biri olan İş Bankası’nın yatırım fonu çeşitleri şöyledir:

Para Piyasası Fonu

Para piyasası fonu portföyleri, devamlı olarak vadesi en fazla 184 gün kalmış likiditesi yüksek sermaye ve para piyasası araçlarından oluşmaktadır. Bu fonun portföylerinin günlük ağırlıklı ortalama vadesi maksimum 45 gün olarak belirlenmiştir. Fonların getirilerini, portföy yapılarını ve risk seviyelerini görmek için İş Bankası resmi internet sitesinde bulunan aylık fon bülteni hizmetiden yararlanabilirsiniz. 

Borçlanma Araçları Fonu

Borçlanma araçları fonunda portföyün en az % 80’i yabancı ya da yerli özel sektör ya da kamu tahvil ve bonolarına yatırılır. Bu fonun 3 farklı türü bulunmaktadır.

Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu

Bu fonlarda devamlı olarak portföylerin en az % 80’i yerli ya da yabancı kamu ya da özel sektör borçlanma araçlarına yatırılır. Aylık ağırlıklı ortalama vade süresi ise 25-90 gün olarak belirlenmiştir. Bu fonun 4 farklı türü bulunmaktadır.

Hisse Senedi Fonları

Hisse senedi fonları portföylerinin % 80’i devamlı olarak hisse senetlerinden oluşur. İş portföy hisse fon, İş portföy BİST 30 endeksi fonu, İş portföy BİST banka endeksi hisse senedi fonu, İş portföy temettü ödeyen şirketler hisse senedi fonu gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Değişken Fonlar

Değişken fonların portföyleri adından da anlaşılacağı üzere değişkendir, herhangi bir oransal sınırlamaya tabi değildir. Değişken fonlarla her türlü kıymete yatırım yapılabilir. 

Uluslararası İçerikli Fonlar

Bu fonların portföylerinin en az % 80’i yurt dışı piyasalarında işlem göre sermaye ve para piyasası araçları olmalıdır. 

Kumbara Karma Fon

Kumbara karma fon, küçüklerin geleceklerine yönelik yatırım yapılmasına olanak sağlayan bir birikim fonudur. 

Altın Fonu

Adından da anlaşılacağı üzere altın fonunda altın ve altına dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapılır. 

Katılım Fonları

Katılım fonlarının portföylerinin tamamı katılma hesapları, kira sertifikası, altın ve diğer kıymetli madenler gibi faize dayalı olmayan semaiye ve para piyasası araçlarından oluşur.

- Bir önceki yazımız olan Nuvo Kart Nedir, Yapı Kredi Nuvo Kart Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Nuvo kredi kartları ve Nuvo TLcard hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir