Ana Sayfa / KREDİLER / İskanı Olmayan Eve Kredi Verilir Mı?

İskanı Olmayan Eve Kredi Verilir Mı?

İskanı Olmayan Eve Kredi Çıkar Mı?

İskanı olmayan eve kredi almak için çabalıyorsanız bu yazıyı dikkatlice okumanız gerekmektedir. Ülkemizde çıkarılan yasalar ve yönetmelikler kapsamında büyük inşaatların değerlendirilmesi söz konusudur. Kişilerin satın alımı sonrasında gündeme gelen sorunların önceden yasal alanlardan alınan belgelerle çözülmesi maksadıyla, henüz ev yapım aşamasında iken değerlendirme süreci başlar. Bu sayede binanın topluca izinleri ve dokümanları toplanır. Alınan bu izinler sayesinde, kişilerin satın aldıkları evlerin verilen ana projeye olan uyumlulukları kontrol edilmektedir. Elbette farklı denetim aşamaları olsa bile, kredi için en önemli unsurlardan birisi evin iskanlı olması halidir. İskan bir belge topluluğudur ve Belediye tarafından verilmektedir. Bu belgeye göre sizlerin evlerinin verilen projeye olan uygunluğu denetlenmektedir. Gerek müteahhit gerekse de inşaat şirketi adı her neyse, belediye yetkililerine temel bir proje verir. Belediye binanın oturum izninin alınması için iskan hükmünde değerlendirmeler yapar. Eğer ev projeye uygunsa iskan verilir. İskan verilmezse yapımcı firmanın sorumluluğu altındadır. İskan konutun temel haklarını da etkileyen bir kavramdır. Ancak günümüz bankacılık mantığında iskanı olmayan eve kredi alabilirsiniz. Burada herhangi bir engel bulunmuyor.

Bankalar İskanı Olmayan Eve Kredi Verir Mi?

İskanı olmayan eve kredi çıkar evet ama her bankada bu olasılığı es geçmez. Banka evin konumuna ve yerel söylentilere bakarak bir değerlendirme yapar. Bu değerlendirme neticesinde eğer evin gelecekte iskan alması ihtimaller dahilinde görünüyorsa eve kredi verilir. Eğer hukuki işlemler başta olmak üzere sorunlar çıktıysa bu durumda banka krediyi iptal edecektir. Bu nedenle iskanı olmayan evden uzak durun. Ayrıca iskanı olmayan evin sorunları sadece kredi ile de bitmez. Ona da bir alt başlıkta değindik.

İskanı Olmayan Evi Almak Ne Kadar Mantıklı?

Almayın! Bakın oldukça net bir ifade kullandım. Birebir yaşanmışlıklara bakılarak bu yazıyı yazıyorum. İskan olmadığı takdirde elektrik faturanız “şantiye” tarifesinden dolayı çok yüksek tutarlarla sizi karşılayacaktır. Eğer sıcak bir iklimde aldıysanız evinizi, yazın klima çalıştıramaz duruma gelebilirsiniz. İnternet ve diğer sosyal hizmetler de iskan olmadığı için evinize gelmeyecektir. Gelse bile çok geç ve resmi yazışmalar sonrasında gelecektir.

- Bir önceki yazımız olan 5 Bin TL İhtiyaç Kredisi Hangi Bankadan Alınır? başlıklı makalemizde 5.000 TL kredi ve Akbank 5.000 TL kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir