Ana Sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / İŞKUR Maaşı Ne Kadardır? Nasıl Alınır?

İŞKUR Maaşı Ne Kadardır? Nasıl Alınır?

İŞKUR, iş arayan ve bulamayan kişilerin istihdama katılması amacıyla, kendi bünyesinde özel programlar başlatmaktadır. Bunlardan birisi olan ve iş arayan birçok bireyin başvurmuş olduğu İş Başı Eğitim Programı, bireylerin kurumsal firmalarda işe girmesi, iş gücü ya da çalışma özelliğine göre bu kurumlarda hizmet vermesi, aynı zamanda da eğitim almaları için geliştirilmiştir. Kişilerin bu programlara katılması için bağlı bulundukları şehirdeki İŞKUR merkezine gitmesi gerekmektedir. Bu merkezlerde her birey için seçilen danışmanlar ile yapılacak olan görüşmelerde, kişilerin hangi sektörde çalışmasının uygun olacağı belirlenecek ve buna göre de süreç başlatılacaktır. Eğitim programlarına kişilerin katılabilmesi için belirli dönemler bulunmaktadır. Bu dönemler genellikle her ayın ilk haftası olmaktadır. Kişiler bu program ile birlikte işe başladığında ise, İŞKUR maaşı almaları mümkün olmaktadır.

İŞKUR Maaş Miktarı Ne Kadar?

İŞKUR maaşı, ülkemizde geçerli olan asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre, 2018 yılında geçerli olan asgari ücret ile birlikte çalışmaya başlayan kişiler, günlük 61,65 TL ödeme alarak çalışacaktır. Ancak, burada hesaplamaların daha doğru yapılması açısından kişilerin işbaşı yaptığı günden sonra, kurum tarafından imza çizelgesinin takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü, İŞKUR tarafından yapılacak olan ödemelerde, sizin imza sayınız dikkate alınacaktır. Eğer hafta sonları çalışmıyorsanız ve sadece 5 gün boyunca çalışıyorsanız, ayda toplam 20 iş günü üzerinden ödeme alabileceksiniz. Bu da 20 gün için toplamda 1233 TL olarak belirtilmektedir.

Öğrencilerin İŞKUR Maaşı Ne Kadar?

Öğrencilik durumunuz devam etmesi halinde alacağınız ücretin günlük karşılığı biraz daha düşük olacaktır. Bu sebepten dolayı, hesaplamalarda sorun yaşamamak adına İŞKUR’da sizin için belirlenen danışmanınız ile irtibat kurarak en doğru bilgiyi kendisinden almanız gerekmektedir. İŞKUR sürecinde çalıştığınız kurumda devamsızlık yapmamaya özen göstermelisiniz. Peş peşe 2 gün gelmediğinizde ayda ayrı ayrı günlerde herhangi bir mazeret göstermeden 3 gün gelmezseniz, İŞKUR sürecinizin sonra ermesi söz konusudur.

Kişilerin İŞKUR maaşı, TC kimlik numaraları üzerinden Halkbank’a yapılmaktadır. İŞKUR maaşı genellikle ayın 8 ya da 9. gününde yatırılmaktadır. Maaşlar yatırıldığında kişilerin cep telefonlarına kısa mesaj ile bilgilendirme yapılmaktadır. Maaşınızı almak için banka şubesine gitmeniz ve adınıza bir hesap açtırmanız gerekmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Devletten Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Çocuk Yardımı Şartları, çocuk yardımı tutarı ve Devletten çocuk parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

2022 Engelli maaşı

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Zaman Alınacak?

2022 Engelli Maaşı Artık Aylık Olarak Verilecek! 2022 Engelli maaşı aylık olarak verilecek şeklinde söylentileri …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir