Ana Sayfa / KREDİLER / Kara Listede Olanlara Hangi Bankalar Kredi Verir?

Kara Listede Olanlara Hangi Bankalar Kredi Verir?

Parasal olarak sıkıntı yaşadığımız zaman aklımıza gelen ilk çözüm yolu bankalar ve onların kredi olanakları olmaktadır. Ancak ülkemizde hizmet veren bankaların istisnasız olarak tümü kendilerinden kredi almak amacı ile  başvuru yapan kişilere hizmet vermeden önce Merkez Bankası verilerini incelemektedir. Bu işlemdeki amaç ise adı geçen kurumun kara liste detayını incelemek ve kredi almak isteyen kişilerin bu listede isminin olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmaktadır. Çünkü kara listeye giren kişilere kredi verilmemekte, pek çok banka bu kişilere hizmet vermekten imtina etmektedir. Anlatılmakta olan bu süreç de ister istemez nakit sıkıntısı çekmekte olan insanları kara listede olanlara hangi bankalar kredi verir diye araştırmaya yönlendirmektedir. Her ne kadar adı geçen listede olanlara hizmet veren bankalar tespit etmek son derece zor ve hatta imkansız olsa da bu konuda bilmeniz gereken belli başlı detaylar aşağıda belirtildiği gibi olmaktadır.

Kara Liste Nedir?

Ülkemizdeki bankacılık sektörü ile alakalı olarak ülkemizde yer alan en  yetkili kurum olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’dır. Bu banka pek çok farklı konuda hizmet verse de yaptığı çalışmalardan biri de kredi borçlarını  ya da kredi kartı taksitlerini ödemeyen ve yahut geciktirerek ödeyen kişileri kayıt altına almaktır. İşte bu kayda kara liste adı verilmektedir. Bahsi geçmekte olan bu listeye ülkemizde çalışmakta olan her banka ulaşabilmektedir.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Anlatılmakta olan bu listenin yapılış amacı  bankaların kesinlikle uzak durması gereken kişileri belirlemektir. İşte tam da bu sebepten dolayı kara listede adı olan kişilerin bankalardan kredi alması ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Bu sebepten dolayı yapmanız gereken tek şey söz konusu listeden adınızın silinmesini sağlamaktır.

Kara Listeden Adı Silinen Kişi Kredi Alabilir Mi?

Adı kara listede olan bir kişi borçlarının tümünü kapatırsa söz konusu listeden çıkma olanağı bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki borçlar bittiği anda listeden çıkmak mümkün olmamaktadır. Mevcut olan tüm borçlar kapansa bile ancak ortalama olarak beş yıl içerisinde kara listeden çıkmak mümkün olmaktadır. Daha net bir şekilde belirtilmesi gerekirse kara listeden çıkma işlemi borçların ödenmeye başlamasından sonra değil borçlar bittikten beş yıl sonrasında gerçekleşen bir olay olmaktadır. Bu sebepten dolayı kendimizi bu duruma göre ayarlamak faydalı olacaktır.

Bu konu ile alakalı olarak bilmeniz gereken bir diğer önemli detay ise belli başlı bankaların kara listeden ismi silinen kişilere karşı bile temkinli olmaları ve onlara kredi vermek istememeleridir. Bilhassa büyük ve kurumsal bankalar  bu konuda son derece hassas olmaktadır. Eğer böyle bir mağduriyet yaşamak istemiyorsanız kredi borçlarınızı ve kredi kartı taksitlerinizi düzenli bir şekilde ödemeli ve kara listeye girmemek için elinizden geleni yapmalısınız.

- Bir önceki yazımız olan 2018 yılı faizsiz kredi alınabilecek bankalar başlıklı makalemizde Faizsiz kredi almak isteyen kişiler ve Sıfır faizli kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir