Ana Sayfa / KREDİLER / Kara Listeden Çıkma Süresi Nedir? Ne Kadar Sürer?

Kara Listeden Çıkma Süresi Nedir? Ne Kadar Sürer?

Bankalar ile yaşanan problemler içerisinde en kötüsü olan ve kişilerin bankalardaki tüm işlemlerinde olumsuz bir izlenim bilinen kara liste ya da daha fazla bilinen adı ile kırmızı kalem cezası, aslında tüketicilerin hatasından kaynaklanmaktadır. Yani, kredi veya kredi ürünleri olarak gösterilen kredi kartı veya esnek hesap kullanan kişiler borcunu ödemeyip bu durumu da uzun bir süre devam ettirdikten sonra bunun gibi bir sorun ile karşılaşmaktadırlar. Kara listeye giren kişiler, her şeyden önce yapacakları her yeni başvuru için olumsuz yanıt alacak, sadece mevduat hesabı açtırmak için yaptıkları başvurularına olumlu yönde sonuç alacaktır. Kara listeden çıkma süresi için çok fazla araştırma yapıldığından dolayı bu konuya da değinmek doğru olacaktır.

Ne Zaman Kara Listeden Çıkarım?

Kara listeden çıkma süresi için Findeks tarafından yapılan açıklamalara baktığımız zaman, en az 4 ile 5 yıllık sürenin geçmesi gerektiğinden söz edilmektedir. Yani borcunuzun miktarı ne olursa olsun sizler 3 ay arka arkaya borçlarınızı ödemezseniz bu durumda kara listeye girmiş oluyor ve en az da 4 yıl boyunca yaptığınız başvurularınıza olumsuz sonuç alıyorsunuz. Eğer bu süreç içerisinde bankalardan aldığınız ve süresi devam eden hizmetlerinize hala devam ediyorsanız, bu hizmetlere ödeme alışkanlıklarınızı dikkatli yapmalısınız. Çünkü, kara listeye girmek demek, kişilerin borçlarından dolayı yasal takibe alınmaları anlamına gelmektedir. Bu da, borçlardan dolayı kişilerin tekrar kara listeye girebileceği ve 4 ile 5 yıl olarak belirtilen sürelerde yine bankacılık işlemlerinin kısıtlanabileceği anlamına gelmektedir.

Banka Sicilinin Temizlenmesini İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kara listeden çıkma süresi için 4 ya da 5 yıl belirtiliyor olsa da, sürenin dolmasının ardından doğrudan işlem yapılması mümkün değildir. Bundan dolayı, sürenin geçmesi ve tekrardan bankalar ile çalışmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli durumlar şu şekildedir.

  1. Kredi notu takibi yapılmalı ve puanınızın en az 1450 olmasına özen göstermelisiniz.
  2. Banka sicilinizin olumsuz etkilenmemesi açısından borçları zamanında ödemelisiniz.
  3. Bankalar ile çalışmalara devam etmeli kredi kartınız yoksa bile hesap kartınızı etkin olarak kullanmalısınız.
  4. Kara listedeyken herhangi bir kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmamalı, sicilinizde olumsuz sonuçlanan bir başvurunuzun olmadığından emin olmalısınız.

- Bir önceki yazımız olan Ziraat Hayvancılık ve Su Ürünleri Kredileri Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde hayvansal üretim kredisi, su ürünleri kredisi ve Ziraat Hayvancılık ve Su Ürünleri Kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir