Ana Sayfa / KREDİLER / Konut Kredisi Başvuru Sürecinin Kilit Noktası Ekspertiz Raporu

Konut Kredisi Başvuru Sürecinin Kilit Noktası Ekspertiz Raporu

Konut kredilerinde ekspertiz kavramı sıkça karşımıza çıkıyor. Ekspertiz adını verdiğimiz şirketler, bankayla iş birliği içerisinde çalışarak satın alınmak istenen eve değer biçer. Bankalar, bu ekspertizlerden gerekli rapor gelmediği sürece krediyi onaylamaz. Bu bakımdan ekspertiz raporu ev hakkında bilgi veren, konut kredileri için en kilit nokta olma niteliğini taşıyan rapordur. Şayet eksperlerden gelen rapor olumsuz ise, bankanız eve konut kredisi vermez. Bu durumda evin satışı da gerçekleşmemiş olur.

Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz şirketleri, satın alınmak istenen taşınmazlara değer biçen firmalardır. Konut kredilerinde ve taşıt kredilerinde ismini sıkça duyduğumuz eksperler, konut kredilerinde satın almak isteyeceğiniz eve gelerek evin değerini belirler. Bankaya ekspertiz ücretini ödediğiniz zaman yetkililer eve gelerek evi karış karış inceler. Evin iç ve dış yapısı inceleyen eksperler, ev hakkında bir rapor tutacaktır.

Ekspertiz Raporu Olumsuz Çıkarsa Ne Olur?

Konut kredilerinde ekspertiz raporu hayati bir öneme sahiptir. Ekspertizlerden gelen raporlar olumsuzsa, satın alınacak ev değersiz demektir. Bankalar özellikle yapısı bozuk olan evlere ya da ulaşım yollarına uzak olan evlere kredi çıkarmaz. Tüm bu faktörler ekspertiz tarafından değerlendirilir ve buna uygun bir rapor çıkarılır. Özellikle küçük semtlerde ve köy tarzı yerlerde satın alınmak istenen evlere genel olarak kredi verilmez. Zira bu tarz bölgelerdeki evler yapısal olarak bozuk olabilir ve ev, ulaşım yollarına sapa kalabilir. Eksperlerden gelen rapor olumlu görünüyorsa, bankanız diğer şartları da sağladığınız zaman kredinizi onaylar.

Ekspertiz Ücretini Kim Öder?

Konut kredisi başvurusu yapacak olan kişiler, diğer dosya masrafları ile birlikte bankaya ekspertiz ücreti öder. Konut kredilerinde bu ekspertiz ücretleri ortalama 350 TL civarındadır. Bu ücreti bankaya takdim ettiğiniz zaman ekspertiz firmasının görevlileri konuta gelir. Gerekli incelemeler yapılır ve bankaya 1 ile 2 gün içerisinde rapor teslim edilir.

Konut kredisi başvurularından sonradan caymanız durumunda, ekspertiz ücretlerini hiçbir şekilde geri talep edemezsiniz. Başvurudan vazgeçtiğiniz zaman diğer dosya masraflarını banka sizlere geri iletecektir. Ancak yasal olarak ödenen ekspertiz ücretlerini geri alabilmenin herhangi bir yolu yoktur.

- Bir önceki yazımız olan  36 Ay Taksitle Motosiklet Kredisi başlıklı makalemizde 36 Ay Taksitle Motosiklet Kredisi, İkinci el motosiklet alımı ve Motosiklet Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Olan Şartlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir