Ana Sayfa / KREDİLER / Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılamak için bu kredilerden faydalanılmaktadır. Ayrıca Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır. Tüketiciler çoğu zaman bilinçsiz olarak başvuru yapmakta ve aldıkları kredilere eklenen masrafları göz önünde bulundurmamaktadır. Şimdi konuyla ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Kredi Başvurusunda Ne Yapmalıyım?

Bu konuda ilk olarak sözleşme okunmalıdır. En çok da kredi kartını teslim almadan önce bu sözleşmenin okunması gerekmektedir. Sözleşmede yer alan maddelere bakarken kartın iptali gibi süreçlerin nasıl yönetildiğini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Kredi başvurusunda bir diğer dikkat edilecek nokta, kredi kartında olduğu gibi sözleşmeyi takip etmektir. Kredinin faiz oranlarının sözleşmede yer alıp almadığı, ne kadarlık bir gecikmede yasal takibe düşüleceği ve buna benzer pek çok soru için mutlaka sözleşme okunmalıdır.

Genel olarak Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler hususunda bankanın verdiği her kâğıdın imzalanmaması gerekir. Çünkü bu kâğıtlarda sonradan eklenen ve tamamen tüketicilerin zararına olan maddeler yer alabilir. Günümüzdeki bazı tüketiciler, bankacıların imzalattığı sözleşmelerden şikâyetçi olmaktadır. Fakat bu şikâyetler için kanıt olarak sözleşmeler gösterildiği için herhangi bir yasal yaptırım uygulanamamaktadır. O halde kredi ya da kredi kartı başvurusunda sözleşmelerin ne kadar önemli olduğu unutulmamalıdır.

Kredi Başvuru Süreci

Başvuru süreci oldukça kısadır. Yapacağınız başvurunun ardından onayın gelmesi halinde aynı gün kredinizi alabilirsiniz. Bazı bankalar sözleşmeleri kurye aracılığıyla tüketicilere göndermektedir. Ancak bu durumla ilgili önceden bankaya bildirimde bulunmanızı tavsiye ediyoruz. Takip etmediğiniz veya okumadığınız bir sözleşmenin tarafınıza gönderilmesi sonradan mağdur olmanıza neden olabilir. O halde Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bankalara direkt olarak başvuruda bulunmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Sözleşmeyi sonuna kadar okumalı ve banka yetkililerinin size belirtmediği ancak sözleşmede var olan maddeleri bildirmelisiniz. Bu durumlar dışında ekstradan kontrol edeceğiniz herhangi bir durum bulunmamaktadır. Kredi çekmeden önce vade ve faiz oranları hakkında da detaylı bilgilere sahip olduktan sonra bütçenize göre seçimler yapmanız yeterli olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir Mi? Öğrencilere Kredi İmkanı! başlıklı makalemizde Öğrencilere Kredi Kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

kredi kartı borcu erteleme

Kredi Kartı Borcu Erteleme İşlemleri

Kredi kartı kullanıcılarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Buna bağlı olarak borçlanan tüketici sayısında da …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir