Ana Sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Kredi Faiz Desteği Nedir?

Kredi Faiz Desteği Nedir?

İşletmeler kimi zaman projeleri için kimi zaman ihtiyaçlarından dolayı kredi kullanmaktadırlar. Kredi hizmetini bankalar aracılığı ile alırlar. Bankalar kar amacı güden kuruluşlar oldukları için bu krediler üzerinden faiz, masraf gibi ödemeleri krediyi kullanan işletmeden kesmektedirler. Bu giderlerin bir kısmı vergiden kesilse bile işletmeler için faiz ödemek külfettir. İşletmeler büyüklüklerine, iş hacimlerine, sermayelerine ve kredi notlarına göre kredi kullanırlar. Kredi faiz desteği dediğimiz uygulama bu durumda ortaya çıkar. Yüksek miktarlarda ve çok sık kullanılan krediler için ödenen faiz vb. giderler yüksek meblağlara ulaşabilmektedir. Bazı durumlarda firmalara kredi faiz desteğinin uygulanması büyük rahatlık sağlamaktadır. Kredi faiz desteği işletmeleri faiz ödemekten kurtaran ve daha verimli çalışmalarına imkan veren bir uygulamadır.

Kredi Faiz Desteği Alma Koşulları

İşletmelerin kredi kullanımlarında faiz desteği alabilmeleri bir takım koşullara bağlıdır. Bankalardan kullanılan krediler bu destek dışındadır. Kredi faiz desteği bankların yapmış olduğu bir uygulama değildir.

Kredi faiz desteği uygulaması, faizsiz bir kredi kullandırımı değildir. Kredinin faizini bu desteği veren kurum öder ve bu kurum genelde devlettir. Böylelikle kredi faiz desteğinden faydalanan işletmeler, aldıkları kredinin anaparasını öderler ve faiz ödemelerinde ciddi indirimler elde ederler.

Ülkemizde Kredi Faiz Desteği Uygulaması

Ülkemizde adını bu uygulama ile duyurmuş en önemli kuruluş KOSGEB’tir. Küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi faiz desteği sağlar. Firmanın bu hizmetten faydalanabilmesi için KOSGEB’e kayıtlı bir işletme ya da firma olması gerekir. Herhangi bir kredi yasaklama durumumuz yoksa başvuru KOSGEB’e yapılır. KOSGEB İcra komitesi bu başvuruyu değerlendirmeye alır. Bu değerlendirmede kredilerin geri ödemeli olup olmadığı, kredi limitlerinin kotasının ve uygulanacak olan faiz destek oranının ne kadar olacağı komite tarafından belirlenir. Verilen karar doğrultusunda bankalar ile iletişime geçerler. Bu belirlemeler doğrultusunda hazırlanan protokol banka ve KOSGEB tarafından imzalanarak yürürlüğe girer. Bu işlemlerin sonucunda işletmelerin kullanmış oldukları kredinin faizi ve dosya masrafı KOSGEB tarafından ödenir.

Bu hizmet kalkınma ajansları tarafından da verilmektedir. İşletmelerin ajanslara sundukları projeler kapsamında kullanılmak istenilen kredilerin faiz ödemelerine belirli ölçülerde destek verilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Başarılı İş Kurmak İsteyenler Ne Yapmalılar? başlıklı makalemizde başarılı bir iş modeli, Başarılı iş kurmak ve İş kurarken dikkat edilmesi gereken hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

2022 Engelli maaşı

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Zaman Alınacak?

2022 Engelli Maaşı Artık Aylık Olarak Verilecek! 2022 Engelli maaşı aylık olarak verilecek şeklinde söylentileri …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir