Ana Sayfa / BANKACILIK / Kredi Kartı Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı insan hayatını kolaylaştıran bir bankacılık ürünü olsa da bazı durumlarda sorunlara da yol açabilmektedir. Bilinçsizce yapılan harcamalar kredi kartınızın dolmasına ve borcunuzu ödemekte zorlanmanıza neden olabilir. Birden fazla kredi kartınız varsa ve son zamanlarda yaptığınız harcamaları ödemekte zorlanıyorsanız yüksek miktarda faiz ödemeniz de kaçınılmazdır. Birden fazla banka ile çalışan ve birden fazla kredi kartı olan bireyler borçlarını ödemekte zorlanabilirler. Bu gibi durumlarda kredi kartı borç transferi borcunuzu tek banka üzerinden görmenize ve ödemenize yardımcı olacaktır. Birden fazla kredi kartı olan ve kartları tamamen dolu olan kişiler borç ödemekte zorluk çekmekte ve son dönemde bu yolu tercih etmektedirler.

Kredi Kartı Borç Transferi Nedir?

Kredi kartı borç transfer işlemi, bir bankadan diğer bir bankaya aynı borcun aktarılmasıdır. Bankalar borç transferine oldukça önem vermektedir. Bunun sebebi ise hem yeni bir müşteri kazanılacak, hem de borcun faiziyle tahsil edilecek olmasıdır. A, B ve C bankalarından kredi kartınız olduğunu düşünelim. C ve B bankalarındaki borcunuzu A bankasına aktarmanız, borcunuzu tek bir yere toplamanıza, daha kolay takip edebilmenize ve ödeme yapabilmenize imkân sağlamaktadır.

Borç transferi, borcun tek elden görülmesi ve ödenmesi adına oldukça avantajlıdır. Ayrıca bankalar kredi kartı borcu için farklı faiz oranları uygulayabilir. Faiz oranı düşük olan bankaya kredi kartı borç transferi yapmanız faydanıza olacaktır.

Kredi Kartı Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Öncelikle borcunuzu taşımak istediğiniz bankayı belirlemeniz gerekiyor. Kredi kartı borç transferi yapmak istediğiniz banka şubesine giderek burada başvuruda bulunmanız sürecin başlamasını sağlıyor.

Başvurunuz onaylanırsa farklı bankalardaki kredi kartı borçlarınız tek bir bankada toplanıyor. Bu işlem için belli bir ücret alınmakta ve ilk taksitinize yansıtılmaktadır. Borç taşıma işlemi gerçekleşirken sizin belirleyeceğiniz ekstre tarihine göre ayarlama yapılır. Yani borcun ilk ödeneceği günü siz belirliyorsunuz. Böylece eşit taksitlere bölüne borcu daha kolay bir şekilde ödemeniz mümkün hale geliyor.

Bankanın borcunuza eklemiş olduğu ekstra bir faiz oranı da bulunabilmektedir. 3000 TL borcunuz varsa ve 10 taksit olarak borcunuz yapılandırıldıysa aylık ödemeniz 300 TL olacaktır. Buna ek olarak bir miktar faiz de aylık ödeme tutarınıza eklenebilir ve 310-320 TL borç ödemeniz gerekebilir. Bu tamamen kredi kartı borç transferi yapacağınız banka ile alakalı bir durumdur.

Banka size belli bir miktar nakit para vererek diğer bankalara olan borcunuzu kapatmanızı ve ‘borcu yoktur’ belgesi ibraz etmenizi isteyebilir. Bunun dışında diğer bankalara olan borcunuzu kredi kartı borç transferi yapacağınız banka kendisi de kapatabilir. Borç transferi yapacağınız bankanın işleyişine göre borç kapatma işlemi değişiklik gösterebilir.

Kredi kartı borç transferi, borcunuzun ayrı faiz oranlarıyla daha da artmasına ve ödeme yapmak için sürekli başka bankaların ekstre tarihini takip etmenize engel olur. Daha basit bir şekilde borçlarınızı tek bankaya ödemek ve tek bir ekstre tarihine göre borçlarınızı taksitlendirmek istiyorsanız siz de bankaların sunmuş olduğu kredi kartı borç transferi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Nuvo Kart Nedir, Yapı Kredi Nuvo Kart Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Nuvo kredi kartları ve Nuvo TLcard hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir