Ana Sayfa / BANKACILIK / Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir?

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir?

Aktif olarak kullanılan kredi kartlarında, borçtan dolayı en sık karşılaşılan durumlardan biri kredi kartı gecikme faizi olarak kabul edilir. Kredi kartı borcu ödenmesinde belirlenen tarihten sonraki dönemde ödeme yapılması durumunda, bankalar kredi kartlarını gecikmede olarak sınıflandırırlar. Gün bazında değerlendirilen gecikme, kredi kartı borcunu ödeyene dek devam eder. Kredi kartı gecikme faizinin ödeme yapılmayan günler boyunca sürekli olarak devam etmesi kredi kartı kullanıcılarının zor durumda kalabilmelerine neden olur. Borcun ödendiği döneme kadar devam eden kredi kartı gecikme faizi, beklenmeyen anlarda görüldüğü durumlarda maddi açıdan olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Gecikme faizi kredi kartı borucunun üzerine eklenerek kredi kartı kullanıcılarından tahsis edilir. Hemen hemen her kredi kartında uygulanan bir sistemdir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Oranları

Kredi kartı gecikme faizinin içerisinde değerlendirilen tutarların tamamının dâhil edilmesi sayesinde borcun mevcut durumunun belirlenebilmesi söz konusudur. Kredi kartındaki gecikme faizi oranları bankadan bankaya değişkenlik gösterir durumdadır. Her bankanın kendisine özel olarak müşterilerine sunduğu kredi kartı seçenekleri vardır. Bunun yanında her bankanın kredi kartlarının özelliklerine bağlı olarak kredi kartı gecikme faizi işleme durumu bulunmaktadır. Sürekli olarak devam eden faiz işlemesi durumuyla beraber, faiz oranı hesabı yapabilmek adına; gecikme günü, asgari ödeme oranı, akdi faiz ve dönem borcu baz alınmalıdır. Bankalar tarafından belirlenen kredi kartı gecikme faiz oranları ile birlikte yapılacak hesaplamalar ile beraber olumsuz durumlarla karşı karşıya kalınmasının önüne kolaylıkla geçilebilir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı gecikme faizi, direkt olarak kredi kartı borcunun üzerine eklenir. Yapılacak olan kredi kartı borcu ödemelerinde mevcut olan faizden düşülerek hesaplama gerçekleştirilir. Kredi kartı gecikme faizinin ödenmemesi demek, kredi kartı borcunun ödenmemesi demektir. Banka müşterileri tarafından belirli bir süre boyunca yapılmayan ödemeler için yasal prosedür uygulanır. Öncelikle kredi kartı müşterisi banka tarafından aranır ve ödeme yapılması istenir. Bu süreçte yapılmayan ödemeler nedeniyle hem gecikme faizi işlemeye devam ederehem de buna ek olarak yasal takip sürecine kadar uzanan süreç banka tarafından başlatılır.

- Bir önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar başlıklı makalemizde Hangi Bankalar Hesap İşletim Ücreti Almaz? ve hesap işletim ücreti almayan bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir