Ana Sayfa / BANKACILIK / Kredi Kartı Kavramları Merak Konusu! İşte Kredi Kartı Sözlüğü!

Kredi Kartı Kavramları Merak Konusu! İşte Kredi Kartı Sözlüğü!

Kredi Kartı Kavramları Hakkında Temel Bilgiler

Kredi kartı kavramları hemen herkes tarafından yakından bilinse bile bu kavramları sadece reklamlarda duyup sonrasında kredi kartlarına sarılan insanlar var. Kredi kartı kullanımı yapmadan evvel kredi kartı hakkında yeterince bilgi sahibi olmanız adına kredi kartları için sıkça kullanılan terimleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sayede kredi kartınızı idare etmeye çalışırken daha faydalı bir süreç izleyebilirsiniz. Kredi kartı terimleri için aşağıda detaylı bir liste hazırladık. Dilerseniz zaman kaybetmeden başlayalım.

Kredi Kartı Terimleri

Kredi kartı terimleri konusunda bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz. İşte sıkça kullanılan kredi kartı terimleri!

  • Hesap kesim tarihi: Bankanın bir takvim yılındaki her ay için size verdiği harcama hakkının bittiği yerdir. Yani her ayın harcamalarının hesaplandığı ay sonudur.
  • Son ödeme tarihi: Yapılan harcamalar hakkında ödeme yapmanız için verilen son tarihtir. Sonrasında bankalar hukuki süreçlere kadar her şeyi ilerletebilir.
  • Asgari ödeme: Kredi kartı borçlarınız çok fazlaysa, banka sizlere yardımcı olmak maksadıyla asgari tutar hesaplar. Bu tutar borcun bir kısmıdır ve en az bunu ödemeniz gerekir ki banka size hukuki işlem başlatmasın. Kalan borca asgari ödeme faizi yansıtılır.
  • Limit aşım faizi: Kredi kartlarında sizlerin gelirine paralel olarak harcama hakları bulunur. Bu limitleri geçmeniz durumunda ise limit aşımı nedeniyle yapılan harcamaya faiz uygulanır.
  • Kredi kartı ekstresi: Bir aylık dönemde, banka tarafından size sunulan limite bağlı olarak ne kadar harcama yaptığınızı, borcunuzun ne kadar olduğunu, asgari tutarın ne kadar olduğunu ve harcamalarınızı ne yönde yaptığınızı gösteren ayrıntılı döküm.

Kredi Kartı Terimleri Bu Kadar Değil!

Kredi kartı terimleri elbette ki bu kadar değil ancak internet ortamında en çok merak edilen kavramlar bu şekilde. Kredi kartı kullanıcısı tarafından temelde bilinmesi gereken terimler yukarıda yer alıyor. Ancak işlerin kötü gitmesi durumunda gecikme faizi, gecikme ödeneği gibi kavramlar devreye girecektir. Bu tür kavramlar borcun gecikmesi nedeniyle yansıtılan ekstra ödemeyi temsil etmektedir. Bu uygulamalar bankadan bankaya değişiklik gösterir. Ekonomik olarak, kredi kartları bize kolaylık sağlar. Bu kadar sıklıkla kullandığımız bu finansal aracı tanımak, sıkıntılı duruma düşmemizi engelleyebilir.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Faizi ve Kredi Kartı Limiti Ne Anlama Gelir? başlıklı makalemizde kredi kartı limiti ve Kredi kartının faizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir