Ana Sayfa / BANKACILIK / Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı?

Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı?

Aktif olarak kredi kartı kullanımında belirgin seviyede artış gözlenmektedir. Bankalar tarafından sunulan avantajlı seçenekler sayesinde görülen artış ile bağlantılı olarak kredi kartı kullanımında mevcut olan yaş sınırı yelpazesi de genişledi. Hayatın her anında herkes için gerekli olabilen kredi kartı sayesinde nakit ihtiyacının olduğu zamanlarda kolay kullanım gerçekleştirilebilmektedir. Kredi kartlarının hayatın içerisinde sahip olduğu önem oldukça fazla olduğu gibi aynı zamanda  kaybolma ve çalınabilme riskleri gibi olumsuzlukları da beraberinde getirmekteler. Kötü niyetli kişilerin eline geçebilecek olan ya da kaybolabilecek olan kredi kartları beraberinde hem maddi hem de manevi açıdan pek çok sorunu getirebilmekteler. Bankalar, kredi kartı kullanıcıları için bu durumlara yönelik olarak çeşitli önlemler sunmaktadır. Kredi kartı kayıp çalıntı durumu fark edildiği anda, izlenmesi gereken yolun takip edilerek olası zararların önüne geçilmesi gerekliliği bulunur.

Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda İlk Olarak Yapılması Gereken Nedir?

Kredi kartı kayıp çalıntı durumlarında ilk olarak ilgili bankayla iletişime geçilmesi gerekliliği bulunur. Bankaya durum hakkında bilgi verilmesi sayesinde, kredi kartının hızlı şekilde kullanıma kapatılması sağlanabilir. Kredi kartı için bankaya haber verirken bekleme yapmak beraberinde olumsuz sonuçları getirebilmektedir. Kayıp ya da çalıntı durumunda olan kredi karının kullanıma açık olduğu her an bir olumsuzluk için tehdit oluşturur. Bankaya verilen bilgi sayesinde kredi kartı bloke işlemi gerçekleştirilir. Kart iptal edilerek kullanıma kapalı hale getirilir. Banka müşteri temsilcisi tarafından kart üzerinde işlem yapılıp yapılmadığı da sorgulanabilmektedir.

Kredi kartı kayıp çalıntı durumlarında bankaya bilgi verilmesinin ardından karakolda tutanak tutturulması da önem taşır. Bulunulan yer içerisinde bulunan karakola başvuru yapılması durumunda zaman avantajı elde edilir. Bunula da kalmaz karta ait olan diğer gerekli detaylar da verilebilir.

Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda Para Ödenir mi?

Kredi kartlarında yenileme işlemlerinde bir yıl içerisinde 2 hak, kart kullanıcılarına banka tarafından tanınır. 2 kereden fazla yenileme işleminin yapılması durumunda bankalar tarafından kart yenileme ücreti olarak belirlenen ücret tahsis edilir. Kredi kartı kayıp çalıntı durumuyla ilk kez karşılaşılıyorsa para ödemesi zorunluluğu yoktur.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma İşlemi başlıklı makalemizde internetten kredi kartıyla alışveriş, Kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır? ve Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir