Ana Sayfa / BANKACILIK / Kredi Kartı Müşteri Limiti Nedir Nasıl Yükselir?

Kredi Kartı Müşteri Limiti Nedir Nasıl Yükselir?

Ülkemizde kişilerin bankalar ile yapılan tüm çalışmaları, resmi olarak faaliyet gösteren bankaların tümü tarafından görülmektedir. Bilgilerin tamamı bilgi güvenliği açısından paylaşılamıyor olsa bile, ne kadarlık bir kredi veya kredi kartı hizmeti alındığı, kişilerin ödemelerini düzenli yapıp yapmadıkları ya da gelir bilgileri, paylaşılan bilgiler arasında yer almaktadır. Bu durumun neticesinde de özellikle kredi kartı başvurularında kişilerin karşısına çıkan banka müşteri limiti karşımıza çıkmaktadır. Birçok kişi böyle bir tanımdan haberdar olmasa da, kredi kartlarına olumsuz yönde sonuç aldıklarında daha net anlamaktadır.

Kredi Kartı Müşteri Limiti Yükseltme

Bankaların her müşterisi için oluşturmuş olduğu bir banka müşteri limiti bulunmaktadır. Bu limit kullanılacak olan kredi, kredi kartı ya da diğer kredili ürünler için ayrı ayrı değil, tamamı için tek bir değer olarak belirlenmektedir. Örneğin, kişilerin gelir durumları ve mevcut borçları için bankalar tarafından 5 bin TL değerinde bir kredi kartı limiti belirlenmişse ve kişilerin kullanmış olduğu kredi kartı limiti 2 bin TL ise, bu durumda alınacak olan yeni kredi kartı için en fazla 3 bin TL değerinde limit belirlenecektir. Bu limitin arttırılması ise, hem kişilerin resmiyette bulunan ve belgeleyebildikleri gelirleri hem de mevcut ürünleri için yaptığı düzenli ödemeler, müşteri limiti konusunda etkili olmaktadır. Eğer daha yüksek limitli bir kredi kartı kullanmak isteniyorsa, düzenli ödemelere devam edilmeli, ödenen borçlar ile limitlerin açılması sağlanmalı ya da kullanılmayan kredi kartlarının kapatılması gerekmektedir.

Banka Müşteri Limiti Ne Kadar?

Kişilerin aynı zamanda kullanacakları krediler için de aynı şekilde bir limit belirlenmektedir. Kredi başvurusu yapacak kişiler için belirlenecek olan bu limit ise, daha farklı belirlenmektedir. Burada kişilerin hem kullandıkları diğer kredili ürün yani kredi kartı ve esnek hesap gibi hizmetlere olan borçları hem de aylık belgelenebilir gelirleri ön planda tutulmaktadır. Şuan yasalar gereği kişilerin aylık belgelenebilir gelirleri üzerinden en fazla üçte birlik kısmına bankalar tarafından hizmet sunulmaktadır. Daha açık anlatacak olursak, bin 500 TL maaşı olan bir kişi, bankalardan alacağı hizmetler için en fazla 500 TL aylık ödeme yapabilecektir. Bu değer, haciz işlemlerinde de aynen uygulanmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan Masrafsız ve Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizde QNB Finansbank Fix Kart, Türkiye İş Bankası Aidatsız Maximum Kredi Kartı ve Yapı Kredi Bankası World Eko Kart hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir