Ana Sayfa / BANKACILIK / Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Faizi ve Kredi Kartı Limiti Ne Anlama Gelir?

Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Faizi ve Kredi Kartı Limiti Ne Anlama Gelir?

Kredi kartı bir işletme veya ekonomik destek kuruluşu tarafından kişilere kullanmaları üzere verilen, ekonomik sorumluluk bilincini barındıran, kişinin hukuki olarak yargı sürecine kadar gelmesine sebep olan ödeme aracılarından biridir. Kredi kartları günümüzde çok yaygın bir şekilde birçok farklı alanda rahatlıkla kullanılmaktadır. Kredi kartlarının özellikle E-Ticaret ortamlarında bu denli yüksek rakamlarla kullanılmaya başlanmaları, piyasaların ödeme alışkanlıklarında ciddi değişimlere neden olmuştur. Kredi kartları sizlere bir aylık dönem içerisinde yükleme yaparsanız nakit parayla, yükleme olmazsa sunulan limit dahilinde harcama hakkı vermektedir. Kredi kartı hakkında birçok kötü duyum karşısında korkmuş olabilirsiniz. Ancak kredi kartının tüm kullanım sorumluluk ve hakları sizlere aittir. Bu nedenle istikrar konusunda hiçbir sorun yaşamadığınız takdirde bankalarla sorun yaşamadan kredi kartı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı limiti nedir sorusunu soranlar için de kısa bir yazı yazalım. Kredi kartları POS denilen ödeme temin cihazlarıyla kullanılmaktadır. Kartın şifresini bilen kişi marketten veya herhangi bir yerden “POS cihazı varsa” hizmet veya ürün alır. Sonrasında kartın şifresini girerek kart üzerinden harcama yapar. Bu yapılabilecek harcama limitine kredi kartı limiti adı verilmektedir. Kişinin ödeme gücüne göre belirlenen bu limit maaşa göre oranlanmaktadır. Ancak bankalar sıcak para akışını seri hale getirmek için çok ciddi limitleri bile kolayca verirler. Kredi notu ve benzeri verilerin şartlara uygun olması yeterli görülmektedir. Bu limit içerisinde harcamaları dilerseniz birkaç aya bölecek şekilde taksitle ödeyebilirsiniz. Ayrıca kredi kartının limiti dolduktan sonra harcama yapmanız durumunda bazı bankalar cüzi miktarlara olanak vermektedir. Ancak bu üst limit harcamaları faiz getirisi barındırmaktadır.

Kredi Kartı Faizi Nedir?

Kredi kartının faizi ise ekstra durumlarda ortaya çıkmaktadır. Kredi kartınızdan satış fiyatına bağlı kalınacak şekilde alışveriş yapmanız durumunda herhangi bir faiz ücreti ile karşılaşmazsınız. Ancak asgari tutarı öderseniz, borcunuzu aksatırsanız, başka banka ATM’lerinden işlem yaparsanız ve en önemlisi nakit avans kullanırsanız kartınız üzerinden yapılan işleme ya direkt ücret eklenecektir ya da ücret oranına göre yüzdelik faiz alınacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borç Transferi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Borç Transferi Nasıl Yapılır? ve kredi kartı borçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir