Ana Sayfa / BANKACILIK / Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma İşlemi

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma İşlemi

Kredi kartları, alışveriş için sundukları ayrıcalıklı fırsatlarla beraber; nakdin yerini tutmayı da başarıyorlar. İnternetten alışveriş yapma alışkanlıklarının her geçen gün daha da gelişiyor olmasıyla beraber, kredi kartı kullanıcıları için özellikle internetten alışveriş yapmak çok daha makul seçenekleri beraberinde getirmektedir. Kredi kartıyla internet alışverişi yapabilmeye olanak sağlayan çok sayıda sitenin bulunuyor olmasıyla beraber aynı zamanda istenilen her ürünü satın alabilme avantajı da mevcuttur. Fiyat avantajlarıyla beraber oldukça fark yaratan alışveriş deneyimini sunan kredi kartıyla internetten alışveriş için kredi kartlarına onay verilmesi gerekmektedir. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren alınan karar doğrultusunda, internetten kredi kartıyla alışveriş yapabilmek için talepte bulunulması gerekliliği bulunuyor. İnternetten kredi, kartıyla alışveriş onayı verdikten sonra kredi kartını internet alışverişine açtırma işlemi tamamlanmış olur. Kredi kartı tüketicilerini korumak adına alınan bu karar doğrultusunda gerçekleştirilen düzenleme sayesinde internet alışverişine onay verilmeyen kredi kartlarından internet alışverişi gerçekleştirilememektedir.

Hangi Alışverişler için Kredi Kartının İnternete Açık Olması Gereklidir?

İnternet üzerinden yapılan tüm alışverişlerde kredi kartının internet alışverişine açık olması zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanında abonelik modeline sahip servisler için de internet alışverişi onayı gereksinimi bulunmaktadır. Hem yurtiçi hem de yurtdışından alışveriş yapacak olanlar için kredi kartlarında internet alışverişi onayı zorunlu hale getirilmiş durumdadır. Kredi kartıyla ödeme alan tüm internet siteleri için geçerli bir karar olması sebebiyle, onay verilmediği durumlarda ret durumuyla karşı karşıya kalınabilir. Kart üzerinden otomatik ödeme talimatı verilerek gerçekleştirilen fatura ödemelerinde herhangi bir değişkenlik söz konusu olmazken, otomatik ödeme talimatına sahip işlemler aktif olarak devam etmektedir.

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır? sorusuna sahip olanlar için, kullanılabilecek kanallar farklıdır. Mobil bankacılık uygulaması üzerinden, internet şubesi üzerinden veya müşteri hizmetlerinin aranmasıyla beraber kredi kartının internet alışverişine açılabilmesi mümkündür. İnternetten yapılacak olan alışverişlerin tamamında kullanılabilir duruma gelen kartlar sayesinde oldukça hızlı ve kolay şekilde tüm alışveriş işlemlerinin tamamlanabilmesi sağlanır. Kredi kartını internet alışverişine açtırma onayı verildikten sonra herhangi bir ekstra işlem yapılmasına gerek olmadan alışveriş yapılabilir. İnternetten alışveriş yapabilmeye açılan kredi kartlarının internet alışverişine kapatılması için tekrar işlem yapılması gereklidir.

- Bir önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar başlıklı makalemizde Hangi Bankalar Hesap İşletim Ücreti Almaz? ve hesap işletim ücreti almayan bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir