Ana Sayfa / BANKACILIK / Kullanılmayan Banka Hesabı Ne Zaman Kapanır?

Kullanılmayan Banka Hesabı Ne Zaman Kapanır?

Banka sayısında yaşanan artışla beraber, bankacılık işlemlerinin hızlı şekilde tamamlanabilmesi sayesinde farklı bankalardan hesap açılışı gerçekleştirmiş olan pek çok kişi bulunmaktadır. Birçok bankada hesabı bulunanlar ve kullanılmayan banka hesaplarını kapatmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Peki, kullanılmayan banka hesabı kendi kendine kapanır mı, bunun için bir işlem yapmaya gerek var mı? Aktif olarak kullanılmayan hesapların kendi kendilerine kapanmalarını beklemek için 10 yıllık süre zarfında herhangi bir işlem yapılmaması gerekmektedir. Zamanaşımı dolayısıyla kendiliğinden kapanan banka hesaplarında para bulunuyor ise bulunulan paranın otomatik olarak TSMF’ ye devir işlemi gerçekleştirilir. Belirlenen süre içerisinde herhangi bir işlemin yapılmamış olması kaydı bulunurken, zamanaşımı olarak en son yapılan işlem tarihi baz alınır ve bu tarih üzerinden hesaplama gerçekleştirilir.

Kullanılmayan Banka Hesaplarından İşletim Ücreti Alınır mı?

Bankalar tarafından, 6 ay (180 gün) süresi boyunca işlem yapılmayan hesaplar için, bilgilendirme yapılır. Yapılan uyarının ardından banka hesabının kapatılmasına takip eden süreç içerisinde hesaptan işletim ücreti kesilebilmektedir. Hesap işletim ücreti olarak, banka tarafından belirlenen seviyede ödeme gerçekleştirilmesi gerekir. Kullanılmayan ve kontrol edilmeyen hesaplarda işletim ücreti dolayısıyla sürekli olarak borçlanma durumu da görülebilir.

Kullanılmayan Banka Hesabını Kapattırmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Kullanılmayan banka hesabını kapatmak isteyenler, bağlı oldukları şubeyle iletişime geçme zorunluluğuna sahipler. Şube içerisinden yapılabilecek bir işlem olan banka hesabı kapatma işlemi için, ilgili müşteri temsilcisiyle görüşme gerçekleştirilmelidir. Müşteri temsilcisi tarafından hesabın kapatılmasına yönelik olarak yazı istenir. Hesap kapatmak için yazılan yazıyla beraber, banka hesabını kapatmak için gerekli olan işlemlere başlanır. Banka hesabında; otomatik ödeme talimatı ve borç bulunmuyorsa, kapatma işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Kullanılmayan banka hesabı bulunanlar için hesap kapatma yöntemlerinden biri olarak dilekçe yazılabilir. Hesabın bulunduğu şubeye dilekçe yazılması yöntemi sayesinde hesap kapatma işlemlerinin başlatılabilmesi mümkündür. Hesabın durumunun kontrol edilerek sorgulanmasının ardından yazılacak olan dilekçe sayesinde kullanımda olmayan banka hesabı kapatılması herhangi bir sorun ortaya çıkmasını engeller.

Banka hesaplarının kapatılması için verilen talebin incelenerek onaylanması durumunda başlayan kapatma süreci hakkında banka, müşterilerine bilgi vermektedir. Hesabın kapandığına dair olarak da net bilgi bankalar tarafından iletilir.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Nakit Paraya Çevrilir mi? başlıklı makalemizde Kredi Kartı Nakit Paraya Çevrilir mi, Kredi kartını nakde çevirmek isteyenler ve Kredi Kartıyla Nakit Çekme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir