Ana Sayfa / BURSLAR / KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK, üniversite öğrencilerine kredi, burs ve yurt sağlayan devlete bağlı bir kuruluştur. Her yıl binlerce öğrenciye karşılıklı ve karşılıksız ödenekler vererek öğrencilerin eğitim hayatını kolaylaştırmaktadır. KYK tarafından verilen burs, öğrencilere karşılıksız olarak verilen ve aylık gerçekleştirilen ödemelere denir. Öğrenim kredi ise burs alamayan yükseköğrenim öğrencilerinin yaşantılarını kolaylaştırmak amacıyla düzenli olarak ödenen alternatif bir seçenektir. Öğrenim kredisinin burstan ayrılan temel özelliği, borç olarak öğrenciye verilmesidir. Öğrenci öğrenim süresi boyunca aldığı parayı okul bittikten sonra kuruma geri ödemektedir. Nitekim, biriken yüksek miktarlardaki KYK borçlarının ödenmesi bazı zorlukları beraberinde getirir. Bu nedenle KYK borç yapılandırma işlemi ile borçların ödenmesi kolay hale getirilir.

KYK Borç Yapılandırma İşlemi Faydası Nedir?

KYK borç yapılandırma, borçlu kişinin ödemesini düzenlemek ve taksitlendirmek olarak ifade edilebilir. Örneğin, 4 yıl boyunca öğrenim kredisinden faydalanmış bir kişinin, ödemesi gereken miktar belirli periyodlara bölünmektedir. Eğer öğrenci 4 yıl boyunca 15.000 lira aldıysa mezun olduktan sonra borcun tamamını geri ödemesi birtakım sorunlara yol açabilmektedir. Okulu bitirip iş hayatına yeni girmiş bir kişi için bu oldukça yüksek bir miktardır. Bu nedenle KYK borç yapılandırması, öğrenim hayatı bittikten sonraki yaşantıyı oldukça kolaylaştıran bir işlemdir.

KYK Borç Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

KYK Borç yapılandırma işlemlerinin gerçekleştirilmesinde genel olarak iki yol izlenir. Bu yollardan ilki internet üzerinden gerçekleşmektedir. KYK borçları zamanında ödenmediğinden Vergi Dairesi’ne devredilir. Bu nedenle internet üzerinden KYK borç yapılandırma işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmî sitesinden yapılmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmî sitesine girildikten sonra KYK borç yapılandırma seçeneği seçilerek işlem sonuçlanır. Diğer işlem ise Vergi Dairesi’ne yapılır. Vergi Dairesi’ne borçlu olan kişi başvuruda bulunarak yapılandırma işlemlerini başlatabilir. Her iki yöntem üzerinden birikmiş KYK borcu 6,9,12,18 gibi taksit seçeneklerine bölünebilir. Ayrıca borcun iki ayda bir ödenme seçeneği de borçlu kişiye sunulan alternatifler arasındadır. Yapılandırma işleminde dikkat edilmesi gereken en temel nokta ise ilk iki borcun mutlaka ödenmesidir. Aksi takdirde yapılandırma bozulur ve borcunuza yeniden faiz işlemeye başlar. Bu durum ise borcun daha üzerinde miktarlar şeklinde ödenmesine neden olmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan Burslar Nerelerden ve Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Nerelerden Burs Alınabilir, Sabancı Vakfı Bursu ve Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı Bursu hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

PYBS Bursluluk Kartı

PYBS Bursluluk Kartı Özellikleri Nelerdir?

Vakıfbank Sosyal Yardım Kartları PYBS bursluluk kartı hemen her öğrenci tarafından merakla beklenen konular arasında …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir