Ana Sayfa / BURSLAR / KYK Borcu Siliniyor Mu?

KYK Borcu Siliniyor Mu?

Kredi Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak her yıl yükseköğrenim öğrencilerine öğrenim kredisi, burs ve yurt sağlar. Burs, öğrencilere geri ödemesiz bir şekilde verilmektedir ancak belirli değerlendirme kriterlerine sahiptir. Bu nedenle her öğrenci KYK’dan burs alamaz. Bu nedenle KYK, öğrencilerin eğitim süreçlerini kolaylaştırmak adına öğrenim kredisi verir. Öğrenim kredisi, burs ile aynı miktarda ve aynı dönemlerde yatırılan alternatif bir seçenektir. Ancak öğrenim kredisini alan öğrenci mezun olduktan sonra aldığı miktarda parayı TÜFE faiz oranı da üzerine eklenerek devlete geri ödemek zorundadır. Son zamanlarda KYK borcu siliniyor mu? sorusunun cevabı öğrenciler tarafından aranmaktadır.

KYK Borcu Silinmesi Mümkün Mü?

KYK borcu siliniyor mu sorusu öğrencilerin en merak ettiği konuların başında gelir. Ancak günümüze kadar Kredi ve Yurtlar Kurumu hiçbir döneminde öğrenim kredisi alan kişilerin borçlarını tamamen silmemiştir. Zaman zaman gündeme gelen bu sorunun doğru cevabı ise şu şekilde verilmelidir. KYK borcu tamamen silinmemesine rağmen gecikme faizleri bazı dönemlerde silinir. Öğrenim kredisi alan öğrenciler, mezun olduktan 2 sene sonra KYK’ya olan borcunu ödemeye başlar. Eğer ki borç zamanında ödenmez ise gecikme faizi uygulanır. KYK, ödemeler konusunda kişilere kolaylık sağlamak amacıyla zaman zaman borç yapılandırması kararı alır. Borç yapılandırması, genel olarak KYK borcu siliniyor mu sorusunu gündeme getirir ancak silinen sadece faizlerdir. Ayrıca yapılandırma ile borçlu kişi belirlenen taksit imkanlarıyla borçlarını ana para üzerinden KYK’ya geri öder.

Yapılandırma Başvurusu Nereye Yapılır?

KYK, ödenmeyen borçları Maliye Bakanlığı’na devreder. Bu nedenle gecikmiş faizli borçları olan kişilerin yapılandırma için Maliye Bakanlığı’na müracaat etmesi gerekir. Müracaatın ardından ödeme takvimleri ve periyotları belirlenir. Borçlu kişi, gecikme faizi silinen borcu düzenli aralıklarla ödemesi gerekir. Ödeme düzensizliği durumunda ise KYK yapılandırmayı iptal eder ve gecikme faizi uygulamaya başlar. Nitekim KYK borcu siliniyor mu? gündemi oluştuğunda birçok kişinin için umut bağlamasına rağmen günümüze kadar açıklanan kararlar gecikme faizinin silinmesi yolunda olmuştur. Fakat yapılandırma seçeneği değerlendirildiğinde KYK borcunun kolaylıkla ödeneceği de unutulmamalıdır.

- Bir önceki yazımız olan KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde KYK Borç yapılandırma işlemleri, KYK tarafından verilen burs ve üniversite öğrencilerine kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

PYBS Bursluluk Kartı

PYBS Bursluluk Kartı Özellikleri Nelerdir?

Vakıfbank Sosyal Yardım Kartları PYBS bursluluk kartı hemen her öğrenci tarafından merakla beklenen konular arasında …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir